Święta Wielkanocne kojarzą nam się się przede wszystkim z białym barszczem, który serwujemy w tym okresie bardzo chętnie. W naszym rejonie niezwykle popularna jest również zupa chrzanowa, która najczęściej gotowana jest w Wolborzu. Z okazji tegorocznej Wielkanocy postanowiliśmy sprawdzić więc, jak przyrządzić idealną świąteczną zupę.
W Wielką Sobotę tradycyjnie wybieramy się ze swymi koszyczkami wielkanocnymi do pobliskich kościołów w celu poświęcenia pokarmu. Jednak, kiedy taki pokarm można spożyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista.
W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją odwiedzamy kościoły, modlimy się przy Pańskim Grobie, a przede wszystkim święcimy pokarmy.
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Świętego Triduum Paschalnego. Poprzedza on bezpośrednio moment Zmartwychwstania Pańskiego. Obchodzona dziś liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej.
Zdaniem ekspertów branży spożywczej, tegoroczna Wielkanoc może być najdroższa od ponad ćwierćwiecza. Wiele produktów podrożało w ciągu roku niemal dwukrotnie.
Przy okazji świąt wielkanocnych wielu mieszkańców odwiedza swoich bliskich zmarłych na piotrkowskich cmentarzach. W związku ze zwiększonym ruchem w tym miejscu urzędnicy zdecydowali się na zmianę w organizacji ruchu.
Funkcjonariusze łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 6 osób podejrzanych o prowadzenie nielegalnego hazardu. W punktach gier działających bez wymaganej koncesji w Bełchatowie i Zelowie zabezpieczyli 33 nielegalne automaty do gier.
Przed nami okres świąteczny. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia przypominają gdzie szukać pomocy medycznej podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Piotrkowscy policjanci zatrzymali 28-latka, który ukradł telefon koledze. Jak się okazało, podczas wspólnego spożywania alkoholu, wyjął urządzenie z kieszeni kompana od kieliszka. Mężczyzna usłyszał już zarzut kradzieży.
Dziś drugi dzień Świętego Triduum Paschalnego, czyli Wielki Piątek. Ten okres stanowi bezpośrednie przygotowanie katolików do dnia Zmartwychwstania Pańskiego. To też szczególny moment w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu nie sprawuje się bowiem mszy świętej. Taka sytuacja ma miejsce tylko raz w roku.