Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia 100 000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć! – informuje Europejska Rada Resuscytacji. Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć. Każdego roku u około 400.000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia (NZK), z czego w ok. 350.000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. 16 października obchodzimy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę miast i powiatów objętych (od soboty) czerwoną strefą bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Piotrków nadal pozostaje w czerwonej strefie, dodatkowo objęte nią zostały m.in. powiaty piotrkowski, bełchatowski i radomszczański. Ponadto premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił nowe obostrzenia.
Koronawirus – wbrew temu, co opowiadają tzw. antycovidowcy - nie omija lekarzy. Kilka dni temu zmarł chirurg z Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie, chorował na COVID-19. Zakażenia nie uniknął też szef interny w szpitalu w Wieluniu. - Widzę jak u ludzi narasta agresja, która często wylewa się na nas, lekarzy – mówi dr Mariusz Gębski.
W województwie łódzkim jest 349 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. 22 nowe przypadki odnotowano w powiecie radomszczańskim, 18 w tomaszowskim, 13 w powiecie piotrkowskim, 6 w bełchatowskim, 5 w Piotrkowie oraz 2 w opoczyńskim.
W piątek prezydent Krzysztof Chojniak zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego ws. wprowadzenia strefy czerwonej w Piotrkowie Trybunalskim. Jednym z głównym tematów była sytuacja w piotrkowskiej oświacie. Zgodnie z ustaleniami piotrkowskie szkoły i przedszkola funkcjonują na dotychczasowych zasadach. Magistrat jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek. W przypadku potwierdzenia koronawirusa dyrektorzy placówek wprowadzają albo dni dyrektorskie, albo system hybrydowy, czyli część klas wysyłanych jest na naukę zdalną, a część uczy się w trybie stacjonarnym.
Szkoły nie są głównym źródłem zarażenia koronawirusem; stanowią jedynie ok. 2 proc. wszystkich zakażeń - wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podkreśla, że sytuacja w placówkach oświatowych jest analizowana.
Walka z pandemią COVID-19 trwa. - Aby była jeszcze bardziej skuteczna, dostosowujemy nasze działania do obecnej sytuacji – informują przedstawiciele rządu. Co się zmienia? Wprowadzone zostają nowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększone zostaje liczba łóżek w szpitalach. Usprawniony ma zostać proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
Po szczepionki na grypę ustawiają się kolejki, a tych w aptekach brakuje. Epidemia koronawirusa zdecydowanie zwiększyła zainteresowanie zaszczepieniem się. Pacjenci mają nadzieję, że uchroni ich to przed grypą i zmniejszy ryzyko zachorowania na COVID-19. Tymczasem aptekarze są bezradni i rozkładają ręce, bo szczepionek po prostu nie ma.
Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyliśmy już ponad 170 tys. osób, ponad 20 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a tylko w środę 475. W ponad 7,5 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w czwartek PAP rzecznik komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
Od najbliższej soboty (10 października) żółta strefa bezpieczeństwa zostanie rozszerzona na cały kraj. To oznacza, że będzie obowiązek zakładania maseczek także na świeżym powietrzu. Piotrków Trybunalski został objęty strefą czerwoną. Znalazł się w niej także powiat bełchatowski.