Najczęstszą przyczyną zgonów w I półroczu 2020 r. były choroby układu krążenia i nowotwory. W tym okresie zmarło 208,598 tys. osób. Ponad połowa z nich to mężczyźni – wynika ze wstępnych danych opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny.
Nasiona kawy zawierają kafestol - substancję, która znacznie podnosi poziom cholesterolu we krwi - ostrzegają naukowcy. Kafestol jest obecny głównie w nieprzefiltrowanej kawie parzonej np. po turecku, ale i w espresso. W kawie filtrowanej oraz instant kafestolu nie ma prawie wcale.
Znaczące nieprawidłowości w gałkach ocznych osób z ciężką postacią COVID-19 odkryli radiolodzy z pomocą rezonansu magnetycznego. W kolejnych badaniach naukowcy będą monitorowali powstałe zgrubienia i sprawdzą, czy mają one kliniczne skutki takie jak pogorszenie widzenia.
Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii – w tej na smog nie ma odczulania.
Należy stworzyć sieć poradni dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Zadbać o ich rehabilitację. Położyć nacisk na profilaktykę – to zagadnienia, na które zwrócili uwagę eksperci podczas dyskusji na XV Forum Organizacji Pacjentów, poświęconej zdrowiu Polaków po pandemii COVID-19.
Szampon na łuszczycę jest pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry głowy objętej tym schorzeniem. Głównym zadaniem szamponu jest usunięcie łuski i zanieczyszczeń, tak aby skóra głowy mogła lepiej wchłaniać substancje aktywne z leków czy z kosmetyków. Regularne oczyszczanie dobrym preparatem nie tylko pomaga zlikwidować zrogowaciały naskórek, ale przyczynia się do złagodzenia świądu i innych objawów łuszczycy oraz chroni przed rozwojem bakterii i grzybów. W artykule skoncentrujemy się na poszukiwaniach kosmetyku, który będzie zapewniał takie działanie.
Na rynku coraz więcej jest firm oferujących catering dietetyczny. Znaczna część posiada w swojej ofercie najbardziej klasyczne rozwiązania i sprawdzone przepisy. Znajdziemy w nich dietę redukcyjną (opartą na różnym poziomie kaloryczności), dietę dla osób uprawiających sport i zwykle dietę wegetariańską lub wegańską. Niektóre firmy postawiły na wąską specjalizację i zapewniają jedzenie pudełkowe dla kobiet w ciąży lub młodych mam, albo dedykowane osobom wymagającym specjalistycznej diety związanej z różnymi schorzeniami, chorobami lub stanem pooperacyjnym. Oprócz klasycznych i specjalistycznych opcji, jakie odnajdziemy w większości firm cateringowych, na szczególną uwagę zasługują te, które stawiają na nowoczesne rozwiązania. Co w nich znajdziemy?
Moja mama od kilku miesięcy leczy się na depresję. Lekarz psychiatra zalecił jej przyjmowanie antydepresantów. Boję się jedna, że może się od nich uzależnić. Czy może tak się stać? Czy po odstawieniu leków depresja może wrócić i to w silniejszej postaci? Czy takie leki niszczą wątrobę i nerki? Jak długo trzeba je brać? - pyta Emilia
W niedzielę 7 lutego rozpoczną się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. W kolejną niedzielę 14 lutego rozpoczną się testy na koronawirusa dla nauczycieli przedszkoli - poinformowało MEiN.
W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19, 26 stycznia rozpoczął się proces szczepień dla zarejestrowanych seniorów. Szczepienia poprzedzone były etapem rejestracji osób zainteresowanych, który w pierwszej kolejności obejmuje osoby od 80 roku życia, kolejną grupą przewidzianą do zaszczepienia są osoby od 70 roku życia.