60 mln zł dla szpitali i przychodni w naszym regionie. To pieniądze m.in. na specjalistyczny sprzęt, remonty, modernizację oraz opiekę paliatywną i hospicyjną. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego właśnie ogłosił konkurs na inwestycje w infrastrukturę zdrowotną. Dofinansowanie pochodzi z funduszy unijnych.
Pani Barbara Sęk z Wiaderna koło Tomaszowa Mazowieckiego ma w sercu największą w Europie zapinkę. Została utkana specjalnie dla niej w Chinach. Ta pozłacana plecionka z metalowych, sprężystych drutów uratowała jej życie. Wyjątkowy zabieg przeprowadzili lekarze specjaliści ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt, który jest częścią zapowiadanej reformy szpitalnictwa. Zakłada on m.in. zmianę zasad kwalifikowania szpitali do tzw. sieci i ich konsolidację. W przypadku profilu położnictwo i ginekologia do zakwalifikowania do sieci szpitali miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Jak twierdzą politycy koalicji rządowej nie w każdym szpitalu powiatowym musi być taki oddział, szczególnie tam, gdzie rodzi się mało dzieci. Czy porodówka w Piotrkowie jest zagrożona?
Średnia wieku pielęgniarek to 54 lata. I choć jest coraz więcej chętnych na studia pielęgniarskie w tym w Akademii Piotrkowskiej, nie wszystkie chcą pracować w zawodzie. Jest to bowiem praca pod dużą presją, obciążająca fizycznie i psychicznie. Z prognoz wynika, że w 2030 roku w systemie zabraknie 100 tysięcy pielęgniarek i położnych. A jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Sprawdzali to prowadzący Magazyn Magiel na antenie Radia Strefa FM.
Dzięki nowej wersji aplikacji mZUS lekarze i asystenci medyczni zaktualizują teraz miejsca świadczenia pracy i specjalizacji. Za jej pośrednictwem mogą również wysłać wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich i wniosek o rehabilitację leczniczą.
Nowemu wicemarszałkowi Piotrowi Wojtysiakowi będzie podlegało 13 jednostek służby zdrowia, w których zatrudnionych jest 12 tysięcy pracowników. Polityk PSL przez kilka lat był starostą piotrkowskim.
Niewiele jest schorzeń, którym możemy z dużym prawdopodobieństwem zapobiec albo złagodzić ich objawy. Należą do nich choroby zakaźne. Dlatego szczepienia powinny towarzyszyć nam przez całe życie, a system ochrony zdrowia powinien je zapewnić zarówno dzieciom, jak dorosłym i osobom starszym. Tryb refundacyjny dla wielu szczepień jest dobry – twierdzi prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. – Powinno się po prostu refundować kolejne szczepionki. Im dłużej żyję na tym świecie, tym bardziej skłaniam się do przekonania, że szczepienia powinny być bezpłatne, finansowane w 100 procentach przez państwo. Bariera finansowa nie skłania ludzi do profilaktyki - dodaje epidemiolog.
Nowoczesny ultrasonograf trafił do niepublicznego ośrodka zdrowia w Grabicy. Sprzęt został ufundowany z budżetu gminy.
Dzięki kampaniom prozdrowotnym coraz więcej osób poprawia nawyki żywieniowe, ale są spore różnice w diecie pomiędzy różnymi grupami społecznymi, to zaś przekłada się na ich stan zdrowia. Choroby cywilizacyjne wynikające ze stylu życia najczęściej dotyczą osób biedniejszych i gorzej wykształconych. Jak dobierać polityki zdrowotne, by poprawili nawyki sprzyjające zdrowiu?
Spirometria, konsultacje u pulmonologa, warsztaty z dietetykiem czy porady rehabilitacyjne - to wszystko czekało w sobotę w Rozprzy. W tamtejszej szkole podstawowej odbyła się kolejna odsłona akcji "Dni promocji zdrowia i rehabilitacji dla osób powiatu piotrkowskiego".