Na tę publikację miłośnicy i znawcy dziejów Piotrkowa czekali kilkadziesiąt lat. We wtorek, 30 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się premiera wydawnicza „Monografii Piotrkowa Trybunalskiego” Michała Rawity Witanowskiego. Rękopis najsłynniejszego piotrkowskiego regionalisty odczytał i przygotował do druku Piotr Głowacki.
Od nowego roku wjeżdżających do gminy Gorzkowice mieszkańców i turystów witają nowe tablice z herbem i nazwą, chodzi o tzw. witacze.
21 milionów złotych dofinansowania z funduszy europejskich pozyskał Piotrków Trybunalski na rewitalizację terenów Podzamcza. W piątek w Zamku Królewskim odbyła się uroczystość podpisania umowy dofinansowania projektu partnerskiego „Rewitalizacja terenów Podzamcza – Młode Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim”.
Wracamy do tematu konkursu na rewitalizację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie łódzkim. - Bardzo boli fakt, że Poddębice otrzymały ponad 40 milionów złotych na geotermię, a dla naszego miasta nie zostało nic. Można by za to wybudować 10 basenów - burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski nadal nie kryje rozczarowania i oburzenia wynikami. I sugeruje, że o wysokości dofinansowania decydowała nie wartość merytoryczna projektu, a przynależność partyjna włodarzy konkretnych samorządów. - To bzdury, konieczne było przygotowanie dobrych wniosków - ucina spekulacje Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Wzruszające wspomnienia, apele czy uroczysta msza święta to coś, co od dawna towarzyszy kolejnym rocznicom bombardowania Sulejowa. W tym roku pojawiły się także mocne, polityczne akcenty. Pojawiły się wątki lokalne – dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na rewitalizację Sulejowa, obwodnica miasta i obciążenie ruchu na krajowej "dwunastce".
Magisterską pracę dyplomową dotyczącą "wytycznych urbanistycznych do miejscowego planu rewitalizacji dla obszaru Podzamcza w Piotrkowie Trybunalskim" można oglądać w galerii Focus Mall od 6 czerwca. Autorką 160-stronicowej pracy jest studentka Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, Katarzyna Pielużek.
Marszałek Witold Stępień, wicemarszałek Dariusz Klimczak oraz prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak podpisali umowę o partnerstwie na rzecz realizacji projektu "Rewitalizacja Terenów Podzamcza - Młode Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim". Łączna wartość tego projektu to 28 milionów złotych, 22 miliony mają pochodzić z unijnej dotacji.
Nasze miasto ma już program rewitalizacji do 2023 roku. Chodzi o wieloletni plan działań w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej. Celem jest wyprowadzenie obszarów zdegradowanych – Stare Miasto i Podzamcze - ze stanu kryzysu oraz stworzenie warunków do ich zrównoważonego rozwoju.
Blisko 90 proc. terenów piotrkowskiej starówki przeszło już rewitalizację. Obecnie trwają prace związane z regulacją Strawy, a niebawem ruszy remont ulicy Garncarskiej oraz przebudowa placu Zamkowego.
Piotrkowski magistrat planuje zmienić wizerunek wielu miejsc miasta. Jednym z nich, oprócz Podzamcza, jest plac Niepodległości.