Święta Wielkanocne w Polsce nie odbyły by się bez jaj na stole. Są one dla nas wartościowym źródłem pożywienia, ale rzadko kiedy dłużej zastanawiamy się, skąd się biorą. To znaczy: wiemy, że znosi je kura. Ale żeby ta kura mogła to jajko znieść, sama musi skądś się wziąć – tylko skąd? Wyjaśnia Katarzyna Majchrowska, właścicielka Gospodarstwa Hodowlanego w Piotrkowie, która kury hoduje od ponad 25 lat.
Dziś Wielka Sobota. W Kościele Katolickim w tym dniu tradycyjnie błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.
W związku z obchodzonymi świętami wielkanocnymi przypomnijmy jak wyglądały one dawniej w regionie piotrkowskim.
Baranek, kurczaczek, palma, króliczek... Symboli zbliżających się świąt jest wiele, ale chyba najsilniej z Wielkanocą kojarzone są jajka. Zdobienie ich to zajęcie dla prawdziwych pasjonatów. Takich jak pani Danuta Fogiel, która w barze Piast co roku organizuje wystawę pisanek. Jest co podziwiać - zarówno jeśli chodzi o techniki zdobienia, jak i kolory.
Wielki czwartek w Kościele katolickim obchodzony jest jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Dziś rozpoczyna się także Triduum Paschalne.
Trwa Wielki Tydzień. W Wielką Środę na ulicach Piotrkowa odbyło się Misterium Męki Pańskiej.
Wirus AH1N1 został stwierdzony w naszym województwie. Zachorował 24-letni mężczyzna z powiatu piotrkowskiego oraz 6-letnia dziewczynka z Łodzi. Sezon zachorowań na grypę potrwa u nas jeszcze do kwietnia. Natomiast szczyt zachorowań przypada właśnie na okres od stycznia do marca.
Grypa (influenza) jest chorobą wirusową, a zakażenie AH1N1 (tzw. „świńska grypa”), ale także innymi ortomyksowirusami powodować może niebezpieczne powikłania. Jak powszechnie wiadomo wirusy przenoszą się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania. Lekarze zalecają szczepienia jako najlepszy środek profilaktyczny. Nawet jeżeli zachorujemy po szczepieniu choroba ta może mieć łagodniejszy przebieg i można dzięki nim uniknąć powikłań. Jej objawy ustępują zwykle po 3 – 7 dniach, ale uczucie rozbicia i słabości po przebytej chorobie może się utrzymywać do 2 tygodni.
W oryginalny sposób wielkanocny poniedziałek będą spędzać tomaszowianie. Władze miasta postanowiły urządzić bitwę na gąbki.
W środę ulicami Piotrkowie wierni przejdą w drodze krzyżowej.
21 kół gospodyń wiejskich pracowało nad tym, aby tegoroczny Przegląd Stołów i Palm Wielkanocnych w Moszczenicy był wyjątkowy. W tegorocznej przedświątecznej imprezie udział brały: szkoły ponadgimnazjalne z Bujen, Szydłowa, Czarnocina, Sulejowa i Wolborza, a także reprezentacje gmin Aleksandrów, Wolbórz, Moszczenica, Gorzkowice, Rozprza, Sulejów, Łęki Szlacheckie oraz Ręczno.