Co roku w Polsce dochodzi do około 60-70 tysięcy nowych przypadków udarów mózgu. Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce (po chorobach serca i nowotworach). W Polsce na udar mózgu umiera rocznie około 30 tysięcy osób, co stanowi około 10% wszystkich zgonów.
Od kilku dni temperatura na poziomie 30ºC i wyższym to w naszym regionie norma. Upały dają się we znaki wszystkim, bez wyjątku. Niektórzy są jednak bardziej narażeni na intensywne działanie ostrych promieni słonecznych niż pozostali. Dlaczego upały są niebezpieczne i jak się przed nimi chronić?
Wystarczyło niespełna 15 minut aby temperatura w zamkniętym samochodzie przekroczyła 50°C. Pod żadnym pozorem nie wolno w takich warunkach zostawiać dzieci, osób starszych czy zwierząt. Rozgrzany samochód, może okazać się dla nich śmiertelną pułapką.
Fala upałów zapowiadana na najbliższe dni nie służy każdemu. Wysoka temperatura zwiększa ryzyko udaru cieplnego. O to jak radzić sobie w gorące dni rozmawialiśmy z ratownikiem medycznym Michałem Maksymowiczem, jednocześnie wykładowcą w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej filia w Piotrkowie Trybunalskim.
Niepokojące manewry kierującego pojazdem ciężarowym wzbudziły podejrzenia policjantów z Piotrkowa, którzy patrolowali ul. Sulejowską. Okazało się, że mężczyzna miał udar i potrzebował natychmiastowej pomocy.
Upał nie odpuszcza. Nietrudno o udar czy porażenie słoneczne. Piotrkowski SOR ostrzega: narażone są w szczególności osoby starsze, regularnie przyjmujące leki, cukrzycy, osoby z nadwagą czy małe dzieci.