Wiele osób żywi przekonanie, że warto zwracać się do świętych w różnych sprawach, poznawać ich życiorysy i prosić o wstawiennictwo. Dowodem takiej postawy jest coraz większa ilość świadectw zamieszczanych na różnych stronach internetowych. Chcesz zyskać wzór do naśladowania? Szukasz inspiracji do zmiany swojego życia? W takim razie i Ty powinieneś poznać życiorysy kilku niezwykłych osób, które odeszły ze świata w opinii świętości już wiele wieków temu, ale stają się popularne właśnie teraz, w XXI stuleciu.
Wspomniana kraina szczęścia to Arkadia, uważana przez poetów i malarzy za ziemski raj, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, pełnej ładu i sielankowej. W województwie łódzkim też znajduje się miejsce o takiej nazwie, jednak łódzka Arkadia to miejscowość, którą starała się zmienić w beztroską krainę Helena Radziwiłłowa, tworząc tu w drugiej połowie XVIII wieku wyjątkowy park.
Dwie szkoły z terenu gminy Czarnocin potrzymało dofinansowanie z programu "Laboratorium Przyszłości". Łącznie do gminy trafiło 130 tys. złotych, które zostały wykorzystane na zakup nowoczesnego sprzętu.
W poniedziałek, 10 stycznia, zmarł Zenon Bartczak, długoletni Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. O śmierci zasłużonego piotrkowianina poinformował Urząd Miasta.
W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacji - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Wyjaśnił, że chodzi m.in o obniżkę VAT na paliwa, co pozwoliłoby od 1 lutego obniżyć ceny benzyny o ok. 70 gr na litrze, natomiast autogazu o 40 gr.
Dworzec kolejowy w Piotrkowie to kolejne wyjątkowe miejsce na mapie miasta i regionu. I choć obecnie stanowi dla podróżnych głównie miejsce do oczekiwania na pociąg przed podróżą lub w jej trakcie, to przed laty stanowił miejsce ważnych wydarzeń. Tak dla Piotrkowa, jak i dla całego kraju. Był istotnym punktem na trasie kolejowej łączącej Warszawę z Wiedniem. Tędy przejeżdżali dygnitarze, głowy państw i inne ważne persony.
Zaangażowanie żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w walkę z COVID-19 trwa niezmiennie od marca 2020 roku. Jednocześnie, w 2021 roku wznowione zostały szkolenia przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. Łódzcy Terytorialsi biorą również udział w operacji pk. "Silne wsparcie" na granicy polsko-białoruskiej. Teraz postanowili podsumować swoje działania w minionych 12 miesiącach.
Podwyżki i galopująca inflacja to niestety tematy bardzo aktualne, ale z tymi zjawiskami w historii mieliśmy już do czynienia wielokrotnie. Dziś wspominamy historię sprzed stu lat, kiedy to kilkakrotnie podnoszono ceny biletów kolei podjazdowej Piotrków-Sulejów.
Większość z nas myślami jest już przy sylwestrowych zabawach. Zanim jednak rozpoczniemy pożegnania startego i powitana nowego roku zapraszamy na nutkę wspomnień. Jak dawniej świętowali przybycie Nowego Roku i karnawał piotrkowianie? Gdzie i jak się bawili? To pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w tekście autorstwa Agnieszki Warchulińskiej.
Już po raz dwudziesty dzieci i dorośli w Piotrkowie będą mogli podziwiać ruchomą szopkę, w której znajdują się także elementy nawiązujące grodu trybunalskiego. Bożonarodzeniowa instalacja powstaje w klasztorze oo. Bernardynów.