Co do tego, że sytuacja nie sprzyja organizacji wyborów, zgodzą się wszyscy. Tyle, że jedni chcieliby zmiany sposobu ich przeprowadzenia, a inni przesunięcia terminu.
Partia rządząca złożyła w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. Wprawdzie została odrzucona, ale może warto wiedzieć o co w niej chodzi.
Z myślą o wsparciu służb medycznych w województwie, 12 łódzkich Terytorialsów ukończyło kilkudniowe szkolenie medyczne T3C NAEMT i już za kilka dni będą m.in. pobierać wymazy na obecność COVID-19. 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą jednostką objętą tym szkoleniem w WOT.
Tegoroczna Niedziela Palmowa zdecydowanie różni się od wszystkich, w których uczestniczyliśmy dotychczas. Msze święte odprawiane są bez udziału wiernych, którzy transmisje z nich śledzą w telewizji lub internecie. Słowo do mieszkańców województwa łódzkiego skierował m.in. arcybiskup Grzegorz Ryś.
Z obowiązkową 14-dniową kwarantanną dla zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem albo przyjechały do Polski z zagranicy, wiąże się od środy 1 kwietnia dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa - poinformował resort cyfryzacji.
Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafiają do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentę. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do ok. 9 mln osób.
Prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych wyborom w maju. Koszty polityczne „wyborów po trupach” będą dramatycznie rosły wraz ze wzrostem liczby ofiar epidemii.
Taką decyzję podjął m.in. prezydent Ciechanowa. - Poinformowałem Państwową Komisję Wyborczą, że jako prezydent miasta nie przeprowadzę na terenie Ciechanowa procedury wyborów powszechnych prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyznaczonych na 10 maja – oświadczył na Facebooku Krzysztof Kosiński. Prezydent Piotrkowa na razie czeka.
Lokale gastronomiczne zamknięto dla gości, a jedzenie można zamówić tylko na wynos lub z dowozem. To nowe okoliczności, w jakich znaleźli się właściciele restauracji w całej Polsce. Również w Piotrkowie sytuacja restauratorów stała się dramatyczna. Niewykluczone, że po zakończeniu epidemii gastronomiczna mapa Piotrkowa zmieni się nie do poznania, bo niektórzy właściciele barów i restauracji walkę z koronawirusem zakończą na tarczy.
Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem i poddanych obowiązkowej kwarantannie. Od soboty w powiecie piotrkowskim wykryto 5 takich przypadków, w Piotrkowie Trybunalskim 3. Codziennie wzrasta liczba osób objętych kwarantanną. Władze naszego powiatu uruchomiły rezerwę zarządzania kryzysowego w wysokości 200 tys. zł z przeznaczeniem na zakup środków ochrony osobistej: kombinezonów, maseczek, płynów do dezynfekcji, okularów, rękawic i przyłbic, specjalistycznych masek dla Państwowej Straży Pożarnej i innych niezbędnych środków ochronnych.