Nuda nie cieszy się dobrą sławą. Zwykle utożsamiana jest z bezczynnością, lenistwem, marnowaniem czasu, który można przecież pożytecznie wykorzystać. Teraz, w czasie pandemii, wielu z nas zostało odciętych od zajęć, które sprawiały, że tę nudę odpędzają jesteśmy zmuszeni stawić jej czoła. Okazuje się, że może być ona wielkim sprzymierzeńcem, pod warunkiem, że właściwie ją wykorzystamy.
Niemal 2 tys. osób skorzystało już ze wsparcia psychologów WOT. Udzielą oni specjalistycznej pomocy przede wszystkim osobom objętym kwarantanną i leczeniem koronawirusa.
Epidemia koronawirusa stawia nas wszystkich w bardzo trudnej sytuacji emocjonalnej. Dotykają nas różne obostrzenia przepisów, nie możemy swobodnie się przemieszczać i jesteśmy odizolowaniu w domu, sami lub w bardzo niewielkim gronie osób, co powoduje liczne napięcia. Wielkanoc to okres, w którym te trudne emocje mogą się potęgować. O sposobach radzenia sobie z tą ciężką sytuacją mówiła na antenie Radia Strefa FM, profesor Katarzyną Walencka - Matyja z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Pomimo kryzysu epidemiologicznego Pomarańczowa Linia i Piotrkowskie Centrum Profilaktyczno-Terapeutyczne prowadzą dyżury telefoniczne. Świadczona w ten sposób pomoc psychologiczna i terapeutyczne wsparcie są bezpłatne.
Epidemia koronawirusa zagraża przede wszystkim naszemu życiu i zdrowiu fizycznemu, ale sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy tworzy również problemy natury psychologicznej. O trudnościach i sposobach radzenia sobie z nimi rozmawialiśmy z Małgorzatą Ciołkowską i Piotrem Borowskim, psychologami, a także praktykującymi psychoterapeutami z łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piotrkowie uruchomił telefoniczną pomoc psychologiczną dla mieszkańców, którzy nie radzą sobie z trudną sytuacją związaną z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce.
Święta Bożego Narodzenia już jutro, tymczasem wiele osób w ostatniej chwili szuka jeszcze prezentów dla swoich bliskich.
Wizyta u psychologa owiana jest przekonaniem, że chodzą do niego tylko osoby „chore psychicznie”. Oczywiście takie osoby korzystają z pomocy specjalisty, jednak psycholog przyjmuje także pacjentów zdrowych, borykających się z różnego rodzaju problemami codziennego życia. Wizyta u psychologa nie jest niczym odstającym od normy i nie powinniśmy się przed nią bronić.
Szpital wojewódzki w Bełchatowie zaprasza na Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które odbędą się w Oddziale Psychiatrycznym I placówki przy ulicy Czaplinieckiej 123.
Najpierw telefoniczne zaproszenie na pokaz, później prezentacja towaru i nagle decydujemy się na zakup zestawu garnków, znakomitej wełnianej pościeli, kosmetyków, a nawet usług medycznych. Opamiętanie przychodzi później, gdy zdajemy sobie sprawę, że kupujemy coś zupełnie niepotrzebnego za kosmiczne pieniądze. O tym, co powoduje, że dajemy się nabrać na takie oferty, rozmawiamy z Bartłomiejem Krasińskim, miejskim rzecznikiem konsumentów i psychologiem Michałem Szulcem.