Narodowy spis powszechny jest fotografią społeczeństwa pokazującą, jak żyjemy i jak na przestrzeni lat zmienia się struktura społeczna, demografia, warunki życia - powiedziała PAP rzecznik prezesa GUS Karolina Banaszek.
Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.
Polacy wydają niemal 10 mld rocznie na prywatne świadczenia zdrowotne. To oznacza, że wykładamy z własnej kieszeni jedną trzecią tego, co rząd obiecał dołożyć w ciągu 7 lat – oceniają eksperci ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Palenie tytoniu nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Osoby palące papierosy są kilka razy bardziej narażone na depresję – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „PLOS ONE”.
Widmo drastycznych podwyżek cen paliw związanych z napięciem w Zatoce Perskiej na razie się oddala - wskazują analitycy e-petrol. Wyjazdy na tegoroczne ferie będą jednak droższe niż przed rokiem - prognozuje BM Reflex.
Już w 56 oddziałach PKO BP można uwierzytelniać wpłaty i wypłaty gotówki oraz polecenia przelewu podpisem na ekranie dotykowym. Takie rozwiązanie gwarantuje szybszy czas obsługi, automatyczną cyfrową archiwizację oraz ograniczenie zużycia papieru. Do końca czerwca 2020 roku usługa ta będzie dostępna w 500 oddziałach banku.
Osoby przebywające w otoczeniu cechującym się dużym zanieczyszczeniem powietrza mają słabsze kości – wynika z badania opublikowanego na łamach „Jama Network Open”. Są w związku z tym bardziej narażone na osteoporozę.
Yerba mate i kawa mogą być uznane za sojuszników w walce z otyłością - wskazała dr Elvira Gonzalez de Mejia z Uniwersytetu Illinois. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika bowiem, że picie czterech filiżanek kawy dziennie zmniejsza ilość odkładającego się tłuszczu.
Uczniowie biorący udział w specjalnym programie nauki na świeżym powietrzu bardziej angażują się w lekcje i cieszą się ze zdobywania wiedzy - wykazał brytyjski eksperyment. Zadowoleni są także nauczyciele.
Poza wyjątkami, dziedziczone mutacje w genach tylko w kilku procentach decydują o ryzyku różnorodnych chorób. Najważniejszy w tym względzie jest styl życia i środowisko - wynika z szeroko zakrojonej analizy badań przeprowadzonych w ostatnich 20 latach.