Zakażone wirusem SARS-CoV-2 zwierzęta, które leczono deuterowanym inhibitorem proteazy, miały znacznie większą przeżywalność i mniejsze miano wirusa w płucach - ogłosili naukowcy z Kansas State University na łamach prestiżowego czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” (PNAS).
Nie przewiduję kolejnej dużej fali wzrostu zachorowań na COVID-19. Wzrost nastąpi, ale będzie to falka, a nie fala - powiedział w piątek PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Naukowcy badający, co dzieje się z ludźmi po zakażeniu Covid-19, odkryli, że pewna liczba chorych "doświadcza czegoś gorszego - rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako +długi Covid+" - informuje australijski portal News.com.
Mobilny punkt szczepień będzie funkcjonował już w najbliższą niedzielę (4 lipca) na terenie stadionu sportowego przy Szkole Podstawowej w Szydłowie. Akcja potrwa od godziny 9:00 do 19:00.
Od minionego poniedziałku (21 czerwca) W Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim przybyły 6 353 osoby, które zaszczepiły się przeciw COVID-19 pełną dawką. Liczby pokazują, że zainteresowanie szczepieniami nieznacznie spadło.
To już koniec pełnego wyzwań, męczącego, pandemicznego roku szkolnego. Dzieci cieszą się z wakacji, a nauczyciele mają nadzieję, że od września nauka będzie wyłącznie w trybie stacjonarnym.
Pojawia się coraz więcej przypadków wariantu delta koronawirusa w Polsce, jednak nadal jest to wariant mniejszościowy – kilka procent w skali poszczególnych województw – powiedział PAP wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć.
Dokładnie 25,43% mieszkańców Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego jest już w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19. W samym Piotrkowie Trybunalskim zaszczepiło się 29,3% mieszkańców, czyli 21 172 osoby. Jeśli weźmiemy pod uwagę wartości procentowe, to na kolejnych miejscach wśród zaszczepionych pełną dawką są mieszkańcy gmin Czarnocin (26,8%) oraz Ręczno (26,1%).
Setki mieszkańców gminy Rozprza, ale też całego powiatu piotrkowskiego i przyjezdnych gości, skorzystały z możliwości zaszczepienia się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Mobilny punkt szczepień stanął na boisku, przy ulicy Sportowej w Rozprzy. Zadbano też o rozrywkę dla dzieci.
Niełatwo dzisiaj o znalezienie okolicy, w której będzie można jednocześnie odpocząć i oddać się aktywnej rekreacji. Wielu z nas chciałoby swoją przyszłość związać z miejscem bezpiecznym, a zarazem takim, w którym będzie można żyć komfortowo. W Piotrkowie Trybunalskim to możliwe. Na wschodzie miasta, wiele osób zamieszkało już na osiedlu Zielona Aleja. Kompleks jest już niemal w pełni ukończony. Trwa jeszcze budowa ostatniego bloku, więc szansa na zamieszkanie w "zielonym sercu" Piotrkowa, wciąż jest realne.