W późnym średniowieczu w kulturze europejskiej rozpowszechniła się epidemia tańca zwanego tańcem świętego Wita. Mieszkańcy ówczesnych miast i grodów uczestniczyli w trwających czasem kilka dni tanecznych korowodach. Porwani tańcem, często wbrew woli , w zapamiętaniu doprowadzali się do skrajnego wyczerpania na granicy obłędu. Opętańczy, niewytłumaczalny taniec odbywał się na rynkach, placach i ulicach, wyzwalał stan i reakcje zbliżone do epilepsji. Jego finał pozostawiał uczestników oczyszczonych z trosk, gniewu i strachu, łączył wszystkich bez względu na płeć, wiek, profesję i pochodzenie.
Wjazd na Zawodzie od strony Słowackiego był dla kierowców prawdziwą udręką. Dziura na dziurze. Dziś wreszcie drogowcy ostro wzięli się do pracy i zaczęli uzupełniać braki.
Notorycznie okradane są pojemniki na używaną odzież, przeznaczoną dla PCK lub ludzi ubogich.
Na wernisaż wystawy Ewy Bloom-Kwiatkowskiej “Taniec Świętego Wita” zaprasza Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie.
Po zimie wiele gminnych dróg wygląda jak szwajcarski ser, dlatego rozpoczęto łatanie dziur.
Wystawę gobelinów Józefa Jakubczyka już od piątku będzie można oglądać w galerii Ośrodka Działań Artystycznych przy Sieradzkiej 8.
Dzisiaj około godziny 1.00 w nocy policjanci z Czerniewic, patrolując teren trasy K-8 na wysokości miejscowości Lubochnia, zauważyli dwóch mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli uciekać do pobliskiego lasu.
To był pierwszy piotrkowski obiekt rekreacyjno-sportowy. Na obszarze siedmiu mórg mieścił trzy place do krykieta, rajtszulę do nauki jazdy konnej...
- Kompleksy sportowe "Orlik" mogłyby być tańsze, gdyby przy ich budowie zniesiono podatek VAT - powiedział podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Matuszewski, zapowiadając jednocześnie, że ta partia podejmie stosowne działania w tej sprawie.
Już 9.00 rano 708 piotrkowskich szóstoklasistów z dziewięciu szkół przystąpiło do egzaminu sprawdzającego ich wiedzę na koniec podstawówki.