- Sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy w powiecie opoczyńskim cały czas jest monitorowana i jest pod kontrolą - informuje Dagmara Zalewska, rzecznik prasowy wojewody łódzkiego. Przypomnijmy, w tamtejszej placówce zakażenie koronawirusem odnotowano u 77 osób.
Poniedziałek Wielkanocny jest w polskiej tradycji przedłużeniem radości ze święta zmartwychwstania Chrystusa. Nie jest on świętem nakazanym i nie ma obowiązku w tym dniu uczestniczenia we mszy świętej – wyjaśniają teolodzy.
Pogoda może nas dzisiaj zachęcać do świątecznych spacerów czy do tradycyjnego oblewania wodą w lany poniedziałek. Jednak dla własnego bezpieczeństwa należy zrezygnować z jednego i drugiego. Policja apeluje, by zostać w domach, a dla łamiących ograniczenia przewiduje mandaty.
Wielkanocne popołudnie to każdego roku czas, który liczni Piotrkowianie wykorzystywali na spacery, odpoczynek na świeżym powietrzu, czy odwiedzanie grobów bliskich. Sprawdziliśmy czy w tegoroczne, nietypowe święta działo się tak również, czy może jednak mieszkańcy naszego miasta zastosowali się do panujących obostrzeń i zostali w domach?
W Wielkanoc, po godzinie 11:00 doszło do pożaru na terenie jednej z piotrkowskich firm kurierskich, przy ul. Życzliwej. Ogień udało się już ugasić, a w jego wyniku doszczętnie spłonęły dwa samochody
W Wielkanoc, o godzinie 9:00 Metropolita Łódzki, ks. abp. Grzegorz Ryś odprawił Msze Świętą w prywatnej kaplicy przy domu biskupim, którą transmitowaliśmy na naszym portalu.
"Chrystus zmartwychwstał!", "Prawdziwie zmartwychwstał!" - takimi słowami witali się dawniej w okresie wielkanocnym polscy chrześcijanie i w tych słowach zawiera się ich cały sens. O centralnym znaczeniu Wielkanocy dla chrześcijan rozmawialiśmy z dr. Damianem Kasprzykiem z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz o. Gracjanem Kubicą, gwardianem klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie.
Epidemia koronawirusa stawia nas wszystkich w bardzo trudnej sytuacji emocjonalnej. Dotykają nas różne obostrzenia przepisów, nie możemy swobodnie się przemieszczać i jesteśmy odizolowaniu w domu, sami lub w bardzo niewielkim gronie osób, co powoduje liczne napięcia. Wielkanoc to okres, w którym te trudne emocje mogą się potęgować. O sposobach radzenia sobie z tą ciężką sytuacją mówiła na antenie Radia Strefa FM, profesor Katarzyną Walencka - Matyja z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Maseczki występują w różnych rodzajach i w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej istotny jest aspekt ograniczenia rozsiewania patogenu, a noszenie maseczek w tym pomaga – wyjaśnił PAP mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz z NIZP-PZH.
Wierni podczas tegorocznych świąt Wielkanocnych nie mają możliwości spotykać się w świątyniach by wspólnie oczekiwać na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Mogą jednak łączyć się we wspólnej modlitwie, śledząc m.in. transmisje internetowe. Relacje z obchodów Triduum Paschalnego prowadzi kilka piotrkowskich parafii.