Ponad 42 tysiące złotych udało się zebrać w podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w Piotrkowie. W środę Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego oficjalnie podsumowało 37. kwestę.
14 listopada, w Piotrkowie Trybunalskim ogłoszono wyniki konkursu „Trenuj w Łódzkim,” którego celem jest wsparcie lokalnych stowarzyszeń sportowych z powiatów piotrkowskiego i radomszczańskiego. W Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego przy ul. Wojska Polskiego 2 uroczyście ogłoszono listę laureatów, którzy dzięki finansowemu wsparciu w wysokości łącznie ponad 2 milionów złotych będą mogli zakupić profesjonalny sprzęt sportowy, stroje oraz przeprowadzić szkolenia dla swoich zawodników.
Tradycyjnie, jak co roku, w dniach 1 i 2 listopada, Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego (TPTT) organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Ta szczytna inicjatywa, prowadzona już od lat, spotyka się z dużym poparciem mieszkańców miasta, którzy co roku tłumnie odwiedzają cmentarze w okresie Wszystkich Świętych i wspierają tę akcję datkami. Wśród kwestujących znaleźli się politycy i polityczki jak i lokalni społecznicy.
Kolejny sukces Chóru Miejskiego Piotrkowa Trybunalskiego. Podczas XV Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni piotrkowscy chórzyści pod przewodnictwem dyrygentki Justyny Przytulskiej zmierzyli się z 14 chórami i osiągnęli Srebrne Pasmo, natomiast w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chóralny im. Piotra z Grudziądza pokonali 8 grup i osiągając najwyższą liczbę punktów, zwyciężyli w konkursie. Jurorzy docenili także dobór repertuaru, szczególnie zwracając uwagę na spektakularne wykonanie utworu „Where is Music” Anny Rocławskiej-Musiałczyk.
80 nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych odebrało we wtorek (15.10.2024) z rąk prezydenta miasta Juliusza Wiernickiego listy gratulacyjne z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła w Mediatece 800-lecia.
Uroczystości Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Juliusza Poniatowskiego w Czarnocinie, miały szczególne znaczenie dla uczniów szkół prowadzonych przez powiat piotrkowski.
Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie, otrzymał prestiżową nagrodę Złotej Wieży Trybunalskiej, przyznawaną za wybitny wkład w rozwój Piotrkowa przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Nagroda ta jest jednym z najwyższych odznaczeń, jakie mogą otrzymać mieszkańcy miasta za zasługi w dziedzinie kultury, działalności społecznej oraz promowania regionu.
Do 15 września br. można składać prace na konkurs o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego Polskiej Agencji Prasowej. Wyróżnienie zostanie przyznane w czterech kategoriach: tekst, audio, wideo i foto. Honorowym przewodniczącym przyznającej nagrodę Kapituły - obok Rene Maisner, córki Ryszarda Kapuścińskiego, został jego wieloletni przyjaciel - Mirosław Ikonowicz.
Po zarwaniu się konaru dębu w zeszły poniedziałek (15.07.2024) bliscy zmarłych, których pomniki znajdowały się pod drzewem, żyli w niepewności - kto zapłaci za remont nagrobków? Po pierwszym spotkaniu w kancelarii cmentarnej usłyszeli szokującą wiadomość "ubezpieczenie cmentarza nie obejmuje zniszczeń nagrobków". W czwartek (26.07.2024) doszło do spotkania z kierownikiem cmentarza, ten zapewnił piotrkowian - pomniki będą wyremontowane na koszt cmentarza. Jednak poszkodowani dalej obawiają się, że spadające gałęzie wyrządzą krzywdę nie tylko nagrobkom, ale również ludziom odwiedzającym cmentarz.
Bliscy opiekujący się grobami dalej są w szoku po zawaleniu się w zeszły poniedziałek (15.07.2024) konaru na Nowym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Przypomnijmy, że wówczas uszkodzonych zostało 12 pomników. Pytają kto zapłaci za zniszczenia i czy drzewo dalej stanowi zagrożenie?