Choć znaleziono ją blisko 150 lat temu, wciąż wzbudza emocje i zainteresowanie. Pochodzi z czasów I Rzeczpospolitej. Przebita długim, masywnym gwoździem czaszka...
Od kilku dni władze Radomska głowiły się, co zrobić z nietypową przeszkodą, na którą natrafiono podczas budowy ronda u zbiegu ulic Targowej i Krakowskiej. Odkopano tam bowiem zaporę przeciwczołgową z okresu II wojny światowej. Już wiadomo, że znalezisko nie zakłóci ciągłości prac. Zdaniem kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi nie ma przeciwwskazań do usunięcia przeszkody.
Szabaton to wydarzenie zainaugurowane w 2008 roku, które organizowane jest w Piotrkowie cyklicznie (raz na dwa lata). W tym czasie do miasta przyjeżdżają potomkowie piotrkowian żydowskiego pochodzenia żyjący w USA i Izraelu, aby oddać hołd i cześć pomordowanym przez hitlerowców zarówno bliskim, jak i Polakom. Niejednokrotnie odwiedzają również miejsca, w których wychowali się ich rodzice, dziadkowie, krewni.
To była największa egzekucja w regionie. 70 lat temu w Pieńkach Karlińskich hitlerowcy zamordowali 52 osoby.
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na interaktywną wystawę „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 r. odwiedzi 47 miejscowości. 28 i 29 czerwca Muzeum na kółkach będzie w Piotrkowie Trybunalskim.
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie oraz Wydział Filologiczno-Historyczny piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przez całe wakacje w soboty na Rynku Trybunalskim organizować będą spotkania, podczas których będzie można lepiej poznać historię regionu.
Piotrkowski reżyser nakręcił film o historii miasta. Obraz powstał bez pomocy finansowej ze strony władz.
W sobotę, 31 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu "Historia i kultura Żydów polskich" organizowanego przez Fundację Shalom. Uczennica II klasy I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim – Olga Grabara – została jedną z dwóch finalistek z województwa łódzkiego.
Już po raz czwarty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Próchnika odbędzie się konkurs historyczny dotyczący pułkownika Witolda Pileckiego.
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz IV LO im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Piotrkowie zapraszają na wykład <>, który wygłosi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Spotkanie odbędzie się 26 maja o godz. 14.00 w siedzibie IV LO, ul. Broniewskiego 5.