Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na interaktywną wystawę „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 r. odwiedzi 47 miejscowości. 28 i 29 czerwca Muzeum na kółkach będzie w Piotrkowie Trybunalskim.
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie oraz Wydział Filologiczno-Historyczny piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przez całe wakacje w soboty na Rynku Trybunalskim organizować będą spotkania, podczas których będzie można lepiej poznać historię regionu.
Piotrkowski reżyser nakręcił film o historii miasta. Obraz powstał bez pomocy finansowej ze strony władz.
W sobotę, 31 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu "Historia i kultura Żydów polskich" organizowanego przez Fundację Shalom. Uczennica II klasy I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim – Olga Grabara – została jedną z dwóch finalistek z województwa łódzkiego.
Już po raz czwarty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Próchnika odbędzie się konkurs historyczny dotyczący pułkownika Witolda Pileckiego.
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz IV LO im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Piotrkowie zapraszają na wykład <>, który wygłosi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Spotkanie odbędzie się 26 maja o godz. 14.00 w siedzibie IV LO, ul. Broniewskiego 5.
We wtorek 13 maja – w dzień 113. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, ofiary stalinowskiego mordu sądowego - odbędzie się msza święta u Ojców Jezuitów w intencji ojczyzny i Witolda Pileckiego.
W czwartek (8 maja) w Piotrkowie odbędą się obrady Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Conventa et parlamenta” oraz Panelu Sekcji Edukacji Archiwalnej SAP pt. „Nauki pomocnicze historii w edukacji archiwalnej”.
Jest rok 1899. Polska jest pod zaborami, w Piotrkowie rządzą Rosjanie. Po upadku Powstania Styczniowego car zdecydował, że to miasto nad Strawą będzie stolicą jednej z guberni. Tu urzędował jego przedstawiciel, tu ferowano wyroki sądowe. Przed piotrkowskim sądem stawali mieszkańcy wielu miast z obecnych województw: śląskiego i łódzkiego.
Postać Ludwika Danielaka, który działał po II wojnie św., na obszarze powiatu piotrkowskiego i w Bełchatowie i jego okolicach, wzbudza gorące emocje...