Artykuły do tagu: historia

Muzeum na kółkach w Piotrkowie Trybunalskim
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na interaktywną wystawę „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 r. odwiedzi 47 miejscowości. 28 i 29 czerwca Muzeum na kółkach będzie w Piotrkowie Trybunalskim.
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie oraz Wydział Filologiczno-Historyczny piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przez całe wakacje w soboty na Rynku Trybunalskim organizować będą spotkania, podczas których będzie można lepiej poznać historię regionu.
Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli o
Piotrkowski reżyser nakręcił film o historii miasta. Obraz powstał bez pomocy finansowej ze strony władz.
Olga Grabara z Piotrkowa finalistką konkursu
W sobotę, 31 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu "Historia i kultura Żydów polskich" organizowanego przez Fundację Shalom. Uczennica II klasy I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim – Olga Grabara – została jedną z dwóch finalistek z województwa łódzkiego.
Finał konkursu „Gloria Victis! Życie i działalność pułkownika Witolda Pileckiego”
Już po raz czwarty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Próchnika odbędzie się konkurs historyczny dotyczący pułkownika Witolda Pileckiego.
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz IV LO im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Piotrkowie zapraszają na wykład <>, który wygłosi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Spotkanie odbędzie się 26 maja o godz. 14.00 w siedzibie IV LO, ul. Broniewskiego 5.
12.05.2014 09:17
Pamiętają o Pileckim
We wtorek 13 maja – w dzień 113. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, ofiary stalinowskiego mordu sądowego - odbędzie się msza święta u Ojców Jezuitów w intencji ojczyzny i Witolda Pileckiego.
W czwartek (8 maja) w Piotrkowie odbędą się obrady Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Conventa et parlamenta” oraz Panelu Sekcji Edukacji Archiwalnej SAP pt. „Nauki pomocnicze historii w edukacji archiwalnej”.
Historia. W Piotrkowie sądzono handlarzy żywym towarem
Jest rok 1899. Polska jest pod zaborami, w Piotrkowie rządzą Rosjanie. Po upadku Powstania Styczniowego car zdecydował, że to miasto nad Strawą będzie stolicą jednej z guberni. Tu urzędował jego przedstawiciel, tu ferowano wyroki sądowe. Przed piotrkowskim sądem stawali mieszkańcy wielu miast z obecnych województw: śląskiego i łódzkiego.
Kim był Ludwik Danielak?
Postać Ludwika Danielaka, który działał po II wojnie św., na obszarze powiatu piotrkowskiego i w Bełchatowie i jego okolicach, wzbudza gorące emocje...
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat