W Wielkanoc, o godzinie 9:00 Metropolita Łódzki, ks. abp. Grzegorz Ryś odprawił Msze Świętą w prywatnej kaplicy przy domu biskupim, którą transmitowaliśmy na naszym portalu.
"Chrystus zmartwychwstał!", "Prawdziwie zmartwychwstał!" - takimi słowami witali się dawniej w okresie wielkanocnym polscy chrześcijanie i w tych słowach zawiera się ich cały sens. O centralnym znaczeniu Wielkanocy dla chrześcijan rozmawialiśmy z dr. Damianem Kasprzykiem z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz o. Gracjanem Kubicą, gwardianem klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie.
Epidemia koronawirusa stawia nas wszystkich w bardzo trudnej sytuacji emocjonalnej. Dotykają nas różne obostrzenia przepisów, nie możemy swobodnie się przemieszczać i jesteśmy odizolowaniu w domu, sami lub w bardzo niewielkim gronie osób, co powoduje liczne napięcia. Wielkanoc to okres, w którym te trudne emocje mogą się potęgować. O sposobach radzenia sobie z tą ciężką sytuacją mówiła na antenie Radia Strefa FM, profesor Katarzyną Walencka - Matyja z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Maseczki występują w różnych rodzajach i w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej istotny jest aspekt ograniczenia rozsiewania patogenu, a noszenie maseczek w tym pomaga – wyjaśnił PAP mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz z NIZP-PZH.
Wierni podczas tegorocznych świąt Wielkanocnych nie mają możliwości spotykać się w świątyniach by wspólnie oczekiwać na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Mogą jednak łączyć się we wspólnej modlitwie, śledząc m.in. transmisje internetowe. Relacje z obchodów Triduum Paschalnego prowadzi kilka piotrkowskich parafii.
Mieszkaniec gminy Kluki odpowie za to, że bezpodstawnie zaalarmował o sytuacji, która nie miała miejsca. W środę (8 kwietnia), tuż po 20.00 oficer dyżurny bełchatowskiej policji został poinformowany o mężczyźnie z podejrzeniem koronawirusa. Z jego relacji wynikało, że kaszle, ma gorączkę oraz z obawy przed zarażeniem domowników postanowił wyjść z domu. Okazało się, że jego zgłoszenie było fałszywe.
W województwie łódzkim są 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Dwa z nich dotyczą Piotrkowa lub powiatu piotrkowskiego, co oznacza, że łącznie w naszym regionie odnotowano już 25 zakażonych.
Badacze schyłku Polski szlacheckiej zgodnie wskazują, że epidemie przyczyniły się do upadku Pierwszej Rzeczypospolitej. Do rangi smutnego symbolu urasta ustanowienie w latach 1769-1770 przez Austrię pod pretekstem ochrony przed szalejącą w Rzeczypospolitej epidemią dżumy tzw. „kordonu sanitarnego”, obejmującego z początku starostwo spiskie, a później również czorsztyńskie, nowotarskie i sądeckie. Była to faktyczna aneksja części ziem polskich, dokonana długo jeszcze przed pierwszym rozbiorem.
Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Ze względu na rygory sanitarne msze św. i nabożeństwa Triduum Paschalnego w Kościele katolickim, będą sprawowane z ograniczeniem udziału wiernych do pięciu osób. Biskupi zachęcają do uczestnictwa w liturgiach poprzez transmisje i modlitwę w domach.
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i zakazem gromadzenia się w kościołach więcej niż 5 osób piotrkowscy Bernardyni zapraszają do udziału w transmisjach nabożeństw w ramach obchodów Triduum Paschalnego na portalu Facebook.