Dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Przedstawiciele tej instytucji dbają o to, aby mieszkańcy pamiętali zarówno o polskim narodzie, jak i innych nacjach, które pomogły zapisać naszą historię. Dzięki działaniom takim powstała m.in ścieżka dydaktyczna majora Hubala.
W ostatnich dniach marca uczniowie z ZSP CKU w Szydłowie wrócili z zawodowych praktyk w Grecji. Klasa III o profilu technik rolnik przez dwa tygodnie poznawała specyfikę pracy na plantacjach kiwi, kasztanowca jadalnego, migdałów, oliwek czy orzeszków ziemnych. W wolnych chwilach młodzież zwiedzała Ateny, Saloniki, klasztory w Meteorach i odbyła rejs na wyspę Paleo Trikeri.
Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął w piątek (22 marca) konkurs na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem. Od 1 kwietnia w Łódzkiem będzie jeden rejon operacyjny, obsługiwany przez jedną scentralizowaną dyspozytornię medyczną i 105 zespołów ratownictwa medycznego, czyli o 5 zespołów ratownictwa medycznego więcej niż dotychczas. Trzy z nich będą stacjonowały w małych miejscowościach, na czym zyskają m.in. mieszkańcy gminy Grabica.
Do 5 marca mogą zgłaszać się zespoły muzyczne, chcące wziąć udział w Ogólnopolskim Festiwalu "Rockowanie", którego organizatorem Łódzki Dom Kultury. To wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja i promocja dorobku artystycznego zespołów muzycznych, grających szeroko pojętą muzykę rockową, konfrontacja osiągnięć artystycznych oraz wspieranie interesujących form działalności artystycznej wzbogacających kulturę muzyczną. Na najlepsze zespoły czekają nagrody finansowe, profesjonalna sesja nagraniowa i kampania promocyjna w mediach.
Na terenie całej Polski i za naszą wschodnią granicą odbywały się w grudniu eliminacje do XXV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie. Przegląd każdego roku gromadzi kilkanaście tysięcy osób w różnym wieku, których łączą pasja i talent muzyczny.
Wielkim finałem zorganizowanym w Łódzkim Domu Kultury zakończyła się szósta edycja projektu Kolorowa Lokomotywa Na zielonym szlaku 2018, skierowanego do dzieci z województwa łódzkiego. Rozstrzygnięto 3 główne konkursy – fotograficzny, plastyczny i tkania gobelinu. Przyznano 9 nagród głównych i 100 wyróżnień.
Nie ma wesela bez muzyki, nie ma muzyki bez zespołu, ewentualnie didżeja. W radiowym Maglu przeprowadzono ranking najlepszych kapel weselnych.
W Aleksandrowie królował folk. To wszystko za sprawą pierwszego Folk Festiwalu, który zorganizowany został w niedzielę na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej.
Dzieci z Piotrkowa rozpoczęły swój udział w tegorocznym projekcie "Kolorowej Lokomotywy", której organizatorem jest Łódzki Dom Kultury. W pierwszą podróż młodzi piotrkowianie wybrali się do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Tam wzięły między innymi udział w warsztatch fotograficznych.
W tegorocznej edycji artystyczno-ekologicznego projektu Łódzkiego Domu Kultury wezmą udział dzieci z piotrkowskiego stowarzyszenia SimaRe. Stosowne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane pomiędzy dyrektorem ŁDK Jackiem Sokalskim a prezesem stowarzyszenia SimaRe Edytą Woźniak.