W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób zmaga się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się stricte fizyczne. Jednak badania coraz częściej wskazują na silny związek między stanem psychicznym a zdrowiem fizycznym. Zaburzenia psychosomatyczne są tego najlepszym przykładem. To schorzenia, w których psychika odgrywa kluczową rolę, a objawy fizyczne mają swoje źródło w problemach emocjonalnych i psychicznych – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Podejrzenie wystąpienia zaburzeń osobowości może budzić lęk i niepokój. Warto wiedzieć, że zaburzenia można leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i przy wsparciu psychoterapii. Jakie są objawy zaburzeń osobowości, na czym polega diagnoza oraz leczenie? - mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie.
Czym są zaburzenia lękowe? Jak się objawiają i na czym polega leczenie? Czy poza farmakoterapią są też inne formy? Na te pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. w Dubiu k. Bełchatowa.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (z ang. obsessive-compulsive disorder, w skrócie OCD) nazywane było kiedyś nerwicą natręctw i jest zaburzeniem lękowym, które dotyka około 3% ludzi na świecie. Problem ten wiąże się z występowaniem zachowań kompulsywnych oraz myśli natrętnych.