We wtorek (30 lipca) poznaliśmy nazwisko "jedynki" w wyborach do Sejmu w naszym okręgu wyborczym z listy Koalicji Obywatelskiej. Będzie nią Cezary Grabarczyk, były minister infrastruktury i były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Kto poza nim może powalczyć o mandat poselski? Jakich kandydatów wystawią pozostałe partie?
Były minister infrastruktury i były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska wystartuje z 1. miejsca na sejmowej liście Koalicji Obywatelskiej podczas październikowych wyborów parlamentarnych. Będzie ubiegał się o jeden z dziewięciu mandatów w naszym okręgu (powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki, tomaszowski
oraz miasta na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski i Skierniewice).
Żan Bełeniuk, który pomógł reprezentantom AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalskim w obronieniu tytułu drużynowego mistrza Polski w zapasach, został ukraińskim parlamentarzystą. Będzie pierwszym czarnoskórym deputowanym w historii Rady Najwyższej Ukrainy. Startował z list partii Sługa Narodu, która zdobyła większość parlamentarną i może rządzić samodzielnie. Liderem tego ugrupowania jest nowy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełeński.
Kto będzie liderem listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu piotrkowskim? Być może dowiemy się tego w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Pozycji numer 1 nie wyklucza piotrkowska radna Marlena Wężyk – Głowacka. Pamiętajmy jednak, że do Sejmu na pewno będę chciały kandydować też posłanki: Elżbieta Radziszewska i Dorota Rutkowska. Przypomnijmy, że jedynką PiS w okręgu nr 10 jest ponownie Antoni Macierewicz.
Poseł Antoni Macierewicz będzie po raz kolejny jedynką w okręgu nr 10 (Piotrków Trybunalski) w wyborach do Sejmu, które odbędą się prawdopodobnie w październiku. Taką informację przekazał podczas konferencji w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Były premier odczytał pełną listę nazwisk, które będę liderami list Zjednoczonej Prawicy we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
Na przełomie czerwca i lipca przeprowadzono ponowne głosowania na osiedlach, które nie wybrały swoich przedstawicieli w pierwszych terminach. Swoje rady mają już mieszkańcy osiedli Armii Krajowej oraz Słowackiego Północ. Ze względu na brak frekwencji, wyborów nie przeprowadzono na osiedlach: Łódzka-Wysoka-Sadowa, Belzacka i Centrum.
Platforma Obywatelska rozpoczęła kampanię wyborczą do Sejmu i Senatu. W niedzielę o 13:00 w wielu polskich miastach przedstawiciele tej partii zorganizowali konferencje, podczas których przekazali dziennikarzom, że chcą skutecznie walczyć z politykami Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach.
W wewnątrzpartyjnym referendum członkowie SLD opowiedzieli się za startem w koalicji w jesiennych wyborach parlamentarnych. A jak głosowali członkowie Sojuszu w Piotrkowie i powiecie?
W jednostkach pomocniczych gminy, w których wcześniej podczas wyborów nie było odpowiedniej frekwencji, na przełomie czerwca i lipca odbywają się spotkania wyborcze. W tym tygodniu odbędą się jeszcze wybory na terenie dwóch piotrkowskich osiedli.
„Proszę Państwa, czwartego czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" – to będzie jedna z najczęściej przypominanych dzisiaj wypowiedzi. Autorką jest Joanna Szczepkowska, ale czy wszyscy podzielają jej zdanie? Poseł Robert Telus raczej nie.