W związku z wejściem w życie ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, konieczna jest zmiana nazwy ulicy Świerczewskiego w Rozprzy.
Trwają prace nad publikacją prezentującą historię piotrkowskich ulic i placów. Autorami opracowania są Agnieszka Bednarska-Smuga i Paweł Kendra. W lutym 2017 r. na spotkaniu zespołu redakcyjnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej określono zawartość i objętość książki.
Książka będzie zawierała wykaz wszystkich ulic i placów zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2017 r. wraz z numerami uchwał i datami nadania nazw oraz indeksy grupujące nazwy ulic wg ich pochodzenia.
Nowe prawo weszło w życie, trzeba więc zmienić nazwy ulic. A konkretnie dwóch. Chodzi o ustawę o zakazie propagowania komunizmu. W Tomaszowie w związku z tym muszą zostać zmienione dwie nazwy. W przeciwnym razie, zgodnie z art. 3 ustawy, Urząd Wojewódzki wyda zarządzenie zastępcze i sam zdecyduje o ich nowej nazwie.
W czwartek zostanie oddana do użytku zmodernizowana ulica Sienkiewicza. Ale zapotrzebowanie na remonty i naprawy jest dużo większe.
Jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Piotrkowa kiedyś nosiła imię Bolesława Bieruta. Nazwę zmieniono w 1989 roku. W jakich okolicznościach? Powspominajmy...
Samorządy mają rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub go propagujące. Tylko gdzie je w Piotrkowie znaleźć?
Czy w Piotrkowie będziemy mieć ulicę imienia Antona Haeringa? Jest już gotowy projekt uchwały Rady Miasta, zgodnie z którym ulica Niska zmieni swoją nazwę.
Takich peryferyjnych ulic w Piotrkowie jest wiele, stan większości z nich jest zły lub bardzo zły. Niektóre – jak ul. Kręta – doczekały się modernizacji. Ta raczej będzie musiała jeszcze poczekać. ZDiUM łata dziury, ale o ul. Wiatracznej zapomniał.
Nazwisko słynnej polskiej noblistki często staje się tematem sporów. W Piotrkowie funkcjonuje np. ulica Curie-Skłodowskiej. Logika jednak wskazywałaby, że poprawną formą jest Skłodowska-Curie. Jak więc poprawnie powinniśmy mówić? Okazuje się, że obie formy w tym przypadku są poprawne.
Kałuże to mało powiedziane, prawdziwe rozlewiska powstały w niektórych częściach miasta po wczorajszych deszczach. Do redakcji „Tygodnia Trybunalskiego” trafił list „przyszłego wyborcy”, który zachęca miejskich radnych do spaceru po Piotrkowie.