Dziś obchodzimy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Piotrków Trybunalski jako jedno z pierwszych miast Rzeczpospolitej podpisało wierność pod tekstem majowej uchwały.
Uroczyste obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja potrwają w naszym mieście kilka dni.
Działacze .Nowoczesnej rozdawali dziś na Rynku Trybunalskim egzemplarze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
17 marca 1921 roku Sejm Ustawodawczy tekst konstytucji przyjął przez aklamację. Składała się ze 126 artykułów, podzielonych na 7 rozdziałów. W Polsce obowiązywała do 1935 roku, gdy zastąpiła ją konstytucja kwietniowa.
Pełniącą obowiązki dyrektora piotrkowskiego Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem została dr hab. Patrycja Jakóbczyk-Adamczyk (od wielu lat wykładowca piotrkowskiej Filii UJK).
W czwartek, 14 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość upamiętniająca „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Honorowy tytuł oraz medal Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie wręczyła wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Cohen-Dar oraz Chana Hausler, ocalona kobieta, która swoje życie zawdzięcza pomocy Weroniki i Józefa Wójcików.
W czwartek urzędnicy piotrkowskiego magistratu mają spotkać się z przedstawicielami UJK, by porozmawiać o przyszłości Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem.
Piotrków i Lublin to zdaniem portalu natemat.pl główni kandydaci. To w naszym mieście lub Lublinie powinien mieć swoją siedzibę Trybunał Konstytucyjny.
Powstał w 2006 roku i miał propagować kulturę związaną z powstaniem i rozwojem parlamentaryzmu, bo przecież w Piotrkowie toczyły się wydarzenia związane z powstaniem i funkcjonowaniem już w średniowieczu dwuizbowego parlamentu i Trybunału Koronnego. Trudno jednak doszukać się wielu wybitnych osiągnięć Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem.
- Jestem za przeniesieniem Trybunału Konstytucyjnego do Piotrkowa Trybunalskiego – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.