Historia placu Pofranciszkańskiego oraz występ chórów Mały Gospel i Metanoia JP2 – we wtorkowy wieczór w sali widowiskowej MOK liczna grupa piotrkowian uczciła 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W Piotrkowie rozpoczęły się uroczyste obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Przysięgał Prezydent, Wójt, przysięgali Radni, Ławnicy, Gminni, co znaczniejsi obywatele miasta, przysięgała nawet starszyzna cechowa. Łącznie 170 podpisów widnieje pod rotą przysięgi na wierność Konstytucji 3 Maja. W zbiorach piotrkowskiego archiwum znajduje się księga stanowiąca dowód poparcia obywateli Piotrkowa dla pierwszej polskiej ustawy zasadniczej.
Aleja 3 maja wcale nie była pierwszą ulicą która nosiła miano najsłynniejszej polskiej konstytucji. Była nią ulica Pocztowa, dzisiejsza Sienkiewicza. Co ciekawe sposób nadania jej takiego imienia był bardziej niż niezwykły...
Konstytucja była bardzo nowatorskim projektem na owe czasy. Zawarto w tym dokumencie wszystkie elementy Oświecenia. Od 1772 roku po I rozbiorze Polska była bardzo słabym państwem. Więc należało zmodernizować, przekształcić i nadać nowy kształt państwowości polskiej – podkreśliła w rozmowie ze Strefą FM dr Marta Walka z Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego.
- To tak jakby dziś terrorystów z Al-Kaidy ubrać w togi i posadzić za stołem sędziowskim. W takim systemie sądzono generała Fieldorfa... – mówił Andrzej Rzepliński, szef Trybunału Konstytucyjnego.
Większość piotrkowskich urzędów w wigilię będzie nieczynna. W niektórych jednak nawet tego dnia będziemy mogli załatwić swoje sprawy.
Pięcioro członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się handlem ludźmi oraz ułatwianiem i czerpaniem korzyści z cudzego nierządu zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Zwerbowane przez grupę Polki, w tym także z terenu naszego województwa, trafiały do holenderskiego klubu, w którym były zmuszane do prostytucji.
Piotrków będzie miał ogólnopolskie wydawnictwo naukowe.
Na funkcjonowanie Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie Trybunalskim miasto wyłożyło przez trzy lata 150 tys. złotych, ale widocznych efektów działalności Instytutu brak.