Jeśli w punktach szczepień zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 i istnieje ryzyko ich niewykorzystania, można nimi szczepić seniorów; taka możliwość wynika z rządowego rozporządzenia - zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk.
Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak wziął udział w konferencji, zorganizowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki na temat Narodowego Programu Szczepień przeciw koronawirusowi. Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego, którzy skończyli 80 lat będą mogli zapisywać się na szczepienia już od 15 stycznia. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.
Od 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia w grupie seniorów 80+, a tydzień później w grupie 70+. Podczas specjalnej konferencji prasowej wojewoda łódzki zapowiedział, że osobom potrzebującym zostanie zapewniony przez rząd transport do punktów szczepień. Organizacją dowozów zajmą się samorządy gminne, które o tej możliwości będą informowały za pomocą specjalnych infolinii.
Poziom skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 stworzonych przez firmę Moderna i konsorcjum Pfizer-BioNTech jest praktycznie identyczny; dla przeciętnego Polaka nie ma żadnej różnicy, którą szczepionkę otrzyma – uważa rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Dotychczas chęć zaszczepienia się w ramach „etapu 0” wyraziło prawie 300 pracowników Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie oraz ponad 1.000 osób spoza placówki.
Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.
Do 6 stycznia możliwe będzie szczepienie także członków rodzin pracowników medycznych oraz pacjentów szpitali, by wykorzystać dawki, które mogłyby się zmarnować, bo wcześniej zgłoszone osoby nie mogły stawić się w świąteczno-noworocznym terminie - powiedział w piątek szef KPRM M. Dworczyk.
Rozpoczęła się "zerowa faza" szczepień przeciw koronawirusowi, która obejmie przedstawicieli zawodów medycznych oraz pokrewnych. Jednak już wkrótce czekają nas dostępne dla wszystkich i powszechne szczepienia. Sprawa ta cały czas wzbudza sporo kontrowersji oraz wątpliwości w polskim społeczeństwie. Tego typu rozterek nie mają posłowie z naszego okręgu, którzy ponad podziałami politycznymi zapowiedzieli, że skorzystają z tej możliwości.
Wprowadzenie Narodowego Programu Szczepień jest w interesie ogólnospołecznym; wyszczepienie jak najszerszego grona osób, to możliwość nabycia odporności przez społeczeństwo i powrotu do normalnego funkcjonowania - mówił wiceszef Kancelarii Prezydent Paweł Mucha.
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie będzie realizował szczepienia na COVID-19. Realizując wytyczne Ministerstwa Zdrowia dotyczące walki z koronawirusem, obejme zadania tzw. „szpitala węzłowego".