Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest co roku pod koniec kwietnia z inicjatywy Europejskiego Regionalnego Biura WHO. W tym roku obchody przypadają od 26 kwietnia do 2 maja pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep”, które ma promować w społeczeństwach – wśród rodziców i opiekunów dzieci, pracowników opieki medycznej, polityków i w mediach – wiedzę o tym, że szczepienia zapobiegają chorobom i chronią życie. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wyszczepialności dzieci, młodzieży i dorosłych. Partnerami kampanii są m.in. UNICEF oraz Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC).
Punkt szczepień populacyjnych przeciw COVID-19 zlokalizowany w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Belzackiej w Piotrkowie Trybunalskim przeszedł pozytywną weryfikację łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek wieczorem rozporządzenie Rady Ministrów, w którym przesądzono, iż w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki przeciw COVID-19, może ją otrzymać inna osoba pełnoletnia.
- W tej chwili jesteśmy za szczytem 3 fali pandemii – mówił w rozmowie z Radiem Strefa FM Piotrków dr nauk med. Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze.
W województwie łódzkim powstanie 50 Powszechnych Punktów Szczepień, które uzupełnią siatkę istniejących już populacyjnych punktów szczepień. W poniedziałek swoją działalność rozpoczął pierwszy z nich zlokalizowany na terenie powiatu radomszczańskiego w Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Radomsku, którego potencjał szczepienny to podanie tysiąc dawek tygodniowo.
Samorządy szykują się do masowych szczepień przeciw Covid-19. Początkowo zakładano utworzenie dwóch punktów w Piotrkowie i dwóch w powiecie piotrkowskim. Ostatecznie powstaną łącznie dwa - po jednym w Piotrkowie i powiecie, a dokładniej w Moszczenicy.
Dwa nowe punkty szczepień powstaną na terenie powiatu piotrkowskiego. Starostwo zapowiada utworzenie ich w Rozprzy oraz Moszczenicy i nie wyklucza możliwości powstania kolejnych. Nowe punkty są niezbędne w związku z rozpoczęciem masowych szczepień w naszym regionie.
Od czwartku na szczepienia mogą rejestrować się wszystkie osoby powyżej 60 lat, w tym urodzone przed 1951 r. Nadal też mogą się rejestrować seniorzy, którzy wcześniej mieli taką możliwość, ale tego nie zrobili.
Mamy nadzieję, że w drugim kwartale tego roku nastąpi bardzo duże przyspieszenie i będziemy mogli przejść już do masowych szczepień populacyjnych - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Przypomniał, że od wtorku zapisywać na szczepienia mogą się seniorzy z roczników 1957-61.
Nie jest to jeszcze przesądzone, ale nie nastawiałbym się na to, że Wielkanoc spędzimy tak, jak się przyzwyczailiśmy, w wielkim rodzinnym gronie - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o ewentualne obostrzenia, które mogą obowiązywać w czasie zbliżających się świąt.