Potrójnego veta żądają protestujący którzy zbierają się przed sądami w całym kraju. Nie inaczej jest w Piotrkowie Trybunalskim. Tutaj, z każdą demonstracją coraz więcej osób gromadzi się przed budynkiem Temidy. To kolejny już protest – jak mówią sami o sobie – przeciwników zmian w sądownictwie i zawłaszczaniu władzy przez jedna partię.
Spór o polskie sądownictwo trwa. Prezydent Andrzej Duda postawił w poprawce ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa warunek, by sędziów KRS wybierać mogły trzy piąte wszystkich posłów, a nie większość zwykła - tak, jak pierwotnie zakładał projekt Prawa i Sprawiedliwości. Rozwiązanie ma zapobiec upolitycznieniu i upartyjnieniu Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego.
Kilkadziesiąt osób w ramach ogólnopolskiej akcji „Łańcuch światła” zgromadziło się w niedzielę wieczorem przed piotrkowskim sądem. Przybyli protestowali przeciwko zapowiadanym zmianom w sądownictwie.
Baner który zarekwirowała policja podczas wizyty w Piotrkowie prezydentów Dudy i Adera, pozostanie w dyspozycji prokuratury - taką decyzję wydał w poniedziałek tutejszy Sąd Rejonowy.
W II RP funkcjonowały bardzo dobrze, po II wojnie światowej nie wrócono jednak do tej instytucji. Dzisiaj w Polsce mamy ławników. Powrót do ław przysięgłych proponuje jeden z byłych liderów KPN, Adam Słomka. A jaka jest Państwa opinia?
W czwartkowe południe nastąpi około półgodzinna przerwa w pracy sędziów sądów okręgowych i rejonowych. W obiegu medialnym funkcjonuje przekonanie, że przerwa ma formę strajku czy protestu. Sami sędziowie takie informacje zdecydowanie dementują. - Przerwa jest spowodowana koniecznością pojawienia się na zgromadzeniu ogólnym sędziów danego sądu, a żadna sprawa nie zostanie odwołana - mówi Agnieszka Leżańska, rzecznik Sądu Okręgowego w Piotrkowie.
Pięciu chłopców w wieku 9 – 13 lat gra w piłkę na piotrkowskim blokowisku. Piłka odbija się o murek okalający budynek przedszkola. Jest wrzesień 2016 r. Wszystko rejestruje kamera monitoringu zamontowanego niedawno w placówce. Pięć miesięcy później dzieci są przesłuchiwane przez policję. Sprawa trafia do sądu.
25-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, mając 2,3 promila w organizmie, kierował mazdą. Doszło do wypadku. W chwili zdarzenia nie tylko kierowca, ale i pasażerowie byli pijani. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. Zakrwawiony został odnaleziony w krzakach. To nie był jego pierwszy pijacki wyczyn, w lutym stracił prawo jazdy za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Tomaszowski sąd zdecydował o aresztowaniu 25-latka na 3 miesiące.
Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski może wkrótce stracić swojego zastępcę, wiceburmistrz Dorota Jankowska ubiega się o stanowisko dyrektora Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Jak tę decyzję komentuje jej przełożony?
Choć prokuratura wystąpiła o tymczasowe aresztowanie dla dróżnika, Sąd Rejonowy w Piotrkowie postanowił nie stosować w tym przypadku tego środka zapobiegawczego.