Czy do Polski powinny powrócić "ławy przysięgłych"?

Niedziela, 14 maja 201729
W II RP funkcjonowały bardzo dobrze, po II wojnie światowej nie wrócono jednak do tej instytucji. Dzisiaj w Polsce mamy ławników. Powrót do ław przysięgłych proponuje jeden z byłych liderów KPN, Adam Słomka. A jaka jest Państwa opinia?
Czy do Polski powinny powrócić

Podczas niedawnego spotkania w Łodzi polityk, który wzbudza w kraju spore kontrowersje mówił m.in.: - Nie może sąd działać jak prokuratura. Co się zmieni władza to będzie mianować swoich sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. To jest kompletne niezrozumienie tego na czym polega III władza.

 

Skrytykował też zmiany wprowadzone w Kodeksie Postępowania Karnego. - Zlikwidowano jawność posiedzeń sądowych. Za komuny to było fakultatywne. Wszystkie ważne decyzje zapadają właśnie na posiedzeniach, która nota bene wymyślili polscy prawnicy. A te mniej ważne podczas rozpraw. I PiS taką absurdalną zmianę wprowadził. Sąd nie ma wyjścia, jest zapisana tajność posiedzeń.

 

A jaki powinien być polski system sprawiedliwości według Słomki? - My musimy stworzyć taki mechanizm, że niezależnie od tego jaki będzie rząd sądy będę funkcjonowały normalnie. Trzeba stworzyć instytucję, która już w II RP funkcjonowała, czyli ławy przysięgłych. I to ona decyduje. Sędzia tylko prowadzi rozprawę. Obywatele wiedzą co jest w interesie społecznym, co jest naganne, co to za człowiek, który stoi przed sądem.  A u nas najwygodniej jest mieć swoich prokuratorów i sędziów. To droga, która nie prowadzi do niczego.

 

Były lider KPN podkreślił, że obecnie w Polsce w postępowaniach karnych 98% wniosków prokuratury kończy się skazaniem. Tylko 2% oskarżonych wygrywa. W PRL wskaźnik ten wynosił 4%.  Z kolei w II RP było to 35%, a w USA obecnie około połowy spraw kończy się uniewinnieniem.

 

Ława przysięgłych – instytucja władzy sądowniczej, w skład której wchodzą zwykli obywatele, a nie sędziowie zawodowi. Jest wyrazem udziału czynnika społecznego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Ława przysięgłych jako instytucja polskiego prawa procesowego istniała w dwudziestoleciu międzywojennym. Przewidywały tę instytucję Konstytucja marcowa w artykule 83, kodeks postępowania karnego z 1928 r. oraz prawo o ustroju sądów powszechnych z tego samego roku, jednak na skutek niewydania rozporządzeń wykonawczych, sądy przysięgłych w Polsce nie funkcjonowały aż do września 1939 r. Wyjątkiem były ziemie dawnego zaboru austriackiego, gdzie jednak działały one na podstawie przepisów zaborczych i zostały zniesione ustawą z dnia 9 kwietnia 1938 r. o zniesieniu instytucji sądów przysięgłych i sędziów pokoju.

 

Tryb powoływania członków sądów przysięgłych w II RP różnił się znacznie od przyjętego w systemie prawa brytyjskiego. Mieli oni być wybierani przez organizacje społeczne i pełnić swoją funkcję kadencyjnie.

Po II wojnie światowej nie wprowadzono w Polsce ławy przysięgłych. Jako czynnik społeczny orzekają w Polsce ławnicy, których rola w wymiarze sprawiedliwości jest zupełnie inna.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

4


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

KArimata ~KArimata (Gość)14.05.2017 16:43

Oczywiście że powinno się wrócić do ław przysięgłych. Sędzia ma być tylko osobą, która prowadzi sprawę. Oczywiście powinno dotyczyć to ważnych społecznie spraw - w przypadku np. rozwodów nadal orzeka normalny sędzia.Nie wspominając już o tym, że każdy członek sądu przysięgłego powinien być wybierany losowo spośród ludzi, którzy nigdy nie byli karani. Udział w obradach również powinien być bezpłatny, bez wynagrodzenia.

33


tewu ~tewu (Gość)14.05.2017 21:42

Super pomysł ! Każdy szewc, krawiec, konduktor, murarz, tynkarz, akrobata zna prawo lepiej niż prawnik.
W "ławach przysięgłych" zasiądą czcigodne matrony i czcigodni mędrcy z kółek różańcowych, i skazywać będą na kary chłosty, ukamienowania itp..
Zdrowo myślący, aktywny zawodowo człowiek nie da się wmanewrować w taką farsę.
Pracodawcy zapewne z wielką radością delegować będą swych pracowników do "ław przysięgłych". Dla kardiochirurga zapewne bardziej ważne będzie ustalenie czy sprawca ukradł trzy kokoszki i dwa koguty, czy trzy koguty i dwie kokoszki, niż pacjent oczekujący na operację.
Jakaś kacza grypa chyba panuje bo coś strzyka mnie pod prawym ziobrem.

36


loko ~loko (Gość)14.05.2017 12:21

Prosta zasada 3 pomyłek sędziego powinna go dyskwalifikować z urzędu na zawsze obciążając kosztami odszkodowań .
Do tego egzamin nie z prawa ,ale z logiki bo niestety ,ale sędziowie na sprawach często się mylą co ,kto komu zrobił i przekręcają obrót sprawy całkiem umyślnie .Do tego są pobłażliwi dla nie płacących faktury ,pensje,alimenty

102


Wolność ~Wolność (Gość)14.05.2017 19:21

Do Polski powinna wrócić kara śmierci!

113


jakaasia jakaasiaranga01.06.2017 13:14

Nie jestem przekonana czy ława przysięgłych jest dobrym pomysłem, w prawie polskim jest wiele luk, raczej trzeba by się zająć tym aspektem.

13


JAWA ~JAWA (Gość)17.07.2017 20:09

"w USA obecnie około połowy spraw kończy się uniewinnieniem" i co z tego wynika, wyższy odsetek uniewinnień oznacza, że mniej jest winnych?

02


Witek ~Witek (Gość)14.05.2017 10:48

Jak najbardziej powinni być ławnicy bo dziś sędzia robi jak uważa za stosowne niekiedy krzywdząc ludzi. Wcześniej sąd dochodził prawdy a dziś można kłamać ile wlezie a mówię o świadkach i na tej podstawie wydaje się wyroki. Druga sprawa to beznadziejni biegli bo większość nigdy biegłymi nie powinna być a są dobierani z łapanki zazwyczaj a to wszystko odbija się na społeczeństwie bo zapadają niesprawiedliwe wyroki. To sąd powinien kierować sie uczciwością jak i biegli a do końca tak nie jest i to jest smutne

63


zig-zag ~zig-zag (Gość)15.05.2017 14:30

Tak, zdecydowanie powinny powrócić ławy przysięgłych. Choćby po to, żeby sprawiedliwie osądzić i sprawiedliwą wymierzyć karę kłamcom internetowym, prowadzącym stronki w sieci z jakimiś głupawymi określaniami "trybunalska" czy jakoś tak...

82


97-300 97-300ranga14.05.2017 13:08

Wnuk radnego Dziemdziory został skazany na cztery lata więzienia bez pomocy ławy przysięgłych a tutaj cisza.

712


amyn ~amyn (Gość)14.05.2017 12:14

Przemianować rady parafialne na ławy przysięgłych i będzie po kłopocie.

96


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat