Trzy lata po zmianie ustroju, dwanaście przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i siedem przed utratą przez Piotrków statusu miasta wojewódzkiego – pierwszego czerwca 1992 roku wystartowała ogólnomiejska rozgłośnia radiowa. Nazywała się Radio Piotrków.
"160 lat od powstania styczniowego" to tytuł spotkania z Tomaszem Łysiakiem, które zorganizował Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie.
Gmina Aleksandrów zaprasza na konferencję popularno-naukową organizowaną z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Spotkanie zaplanowano w najbliższą sobotę w świetlicy w Skotnikach.
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Był to największy zryw narodowowyzwoleńczy w XIX wieku. W 160. rocznicę powstania władze Piotrkowa oddały hołd powstańcom.
„W krwawym polu srebrne ptaszę... o czym mówią pieśni powstania styczniowego” – taki tytuł nosi wystawa plenerowa, którą można oglądać przy piotrkowskim Muzeum. Ekspozycja jest jednym z elementów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
15 października 1922 roku w Zamku Królewskim w Piotrkowie urządzono Muzeum. W przeddzień okrągłego jubileuszu przypominamy historię powstania tego niezwykłego dla Piotrkowa miejsca.
Punktualnie o godz. 17:00 w Piotrkowie, podobnie jak w całej Polsce, rozległ się dźwięk syren alarmowych. To hołd dla bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy oddali swoje życie w walce o wolną Polskę.
Z okazji 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej, opisujący jego wpływ na życie i historię miasta. W Piotrkowie ten niepodległościowy zryw, zwłaszcza jego upadek, zapisał się aresztowaniami, kasacją zakonu bernardynów, politycznym więzieniem zwanym cytadelą oraz krwawymi egzekucjami.
Punktualnie o godzinie 17:00 w całym kraju, także w Piotrkowie rozbrzmiały syreny alarmowe, aby uczcić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz naszego miasta, oficjalne delegacje, a także zwykli piotrkowianie tradycyjnie spotkali się przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza, aby wspólnie uczcić minutą ciszy pamięć żołnierzy oraz zwykłych mieszkańców stolicy, którzy polegli w czasie Powstania.
77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.