Od poniedziałku wkraczamy w pierwszy etap "nowej normalności". Rząd łagodzi wprowadzone obostrzenia w walce z koronawirusem.
Bez wychodzenia z domu można już nie tylko zrobić zakupy, zapłacić rachunki, czy nawet prowadzić zdalne lekcje. W równie wygodny sposób można korzystać z teleporad medycznych, a także uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Aby zostać e-pacjentem wystarczy mieć ważny profil zaufany lub korzystać z bankowości elektronicznej.
Z obowiązkową 14-dniową kwarantanną dla zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem albo przyjechały do Polski z zagranicy, wiąże się od środy 1 kwietnia dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa - poinformował resort cyfryzacji.
Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafiają do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentę. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do ok. 9 mln osób.
Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś podjął decyzję dotyczącą pierwszych komunii świętych i sakramentu bierzmowania. Terminy komunii świętej w parafiach mają być przeniesione na inne terminy, po ustaniu zagrożenia.
Epidemia koronawirusa zagraża przede wszystkim naszemu życiu i zdrowiu fizycznemu, ale sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy tworzy również problemy natury psychologicznej. O trudnościach i sposobach radzenia sobie z nimi rozmawialiśmy z Małgorzatą Ciołkowską i Piotrem Borowskim, psychologami, a także praktykującymi psychoterapeutami z łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
Taką decyzję podjął m.in. prezydent Ciechanowa. - Poinformowałem Państwową Komisję Wyborczą, że jako prezydent miasta nie przeprowadzę na terenie Ciechanowa procedury wyborów powszechnych prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyznaczonych na 10 maja – oświadczył na Facebooku Krzysztof Kosiński. Prezydent Piotrkowa na razie czeka.
Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty. Arkusze będę publikowane na ich stronach internetowych w kolejnych dniach: 30, 31 marca i 1 kwietnia - poinformowało MEN.
W najbliższą niedzielę czeka nas kolejna operacja. Na szczęście bezbolesna.
Zamknięcie szkół i konieczność wdrożenia zdalnego nauczania stało się sporym wyzwaniem dla szkół i nauczycieli. - Myślę, że nauczyciele i szkoły, dzięki temu „pospolitemu ruszeniu", które można było zaobserwować chociażby na portalach społecznościowych, dzięki poszukiwaniu i testowaniu różnych rozwiązań technicznych i technologicznych, są przygotowani do zdalnego nauczania, które tak naprawdę zostało wprowadzone już 16 marca – mówi Małgorzata Kudyba, polonistka, nauczyciel konsultant w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie.