Zostań e-pacjentem! Dbaj o swoje zdrowie bez wychodzenia z domu

ePiotrkowKraj Czwartek, 02 kwietnia 202037086
Bez wychodzenia z domu można już nie tylko zrobić zakupy, zapłacić rachunki, czy nawet prowadzić zdalne lekcje. W równie wygodny sposób można korzystać z teleporad medycznych, a także uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Aby zostać e-pacjentem wystarczy mieć ważny profil zaufany lub korzystać z bankowości elektronicznej.

Już ponad 2 miliony osób korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia dostępnej w serwisie pacjent.gov.pl. Aktywne konto pozwala załatwić wiele spraw związanych ze zdrowiem bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne w czasie epidemii. Bez konieczności wizyty w przychodni, po odbyciu teleporady medycznej możemy np. otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem.

- Korzystanie ze zdalnych konsultacji medycznych oraz otrzymanie e-recepty SMS-em lub e-mailem bez wychodzenia z domu jest dziś możliwe dzięki konsekwentnym decyzjom i regulacjom wspierającym cyfryzację ochrony zdrowia. Rozwiązania, które eliminują konieczność bezpośrednich kontaktów są realnym wsparciem w trudnej walce z epidemią koronawirusa. Puste poczekalnie w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, w których na co dzień można było spotkać wielu pacjentów z infekcjami, pokazują, że społeczeństwo bardzo świadomie i odpowiedzialnie zareagowało na nasze apele, wybierając konsultacje telefoniczne i e-receptę. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków nadal zalecamy, aby pozostać w domu i np. wykorzystać ten czas, aby aktywować swoje Internetowe Konto Pacjenta – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Profil zaufany i Internetowe Konto Pacjenta bez wychodzenia z domu
Personel medyczny i pacjenci coraz chętniej korzystają z telemedycyny i rozwiązań e-zdrowia. Do 29 marca lekarze wystawili blisko 175 mln e-recept dla blisko 21 mln pacjentów. Oprócz możliwości otrzymania zdalnie e-recepty, na Internetowym Koncie Pacjenta możemy też sprawdzić czy wykupiliśmy wszystkie leki oraz zobaczyć, jakie dawkowanie przepisał nam lekarz. Możemy nadać uprawnienia do naszego konta osobie bliskiej, i to ona będzie otrzymywać SMS-em kod, umożliwiający realizację e-recepty.
Ponadto, mamy dostęp do wszystkich ulotek leków zarejestrowanych w Polsce, dzięki czemu w każdej chwili możemy przeczytać na co należy zwrócić uwagę podczas przyjmowania leku lub jakie są działania niepożądane.
Pierwsze logowanie na Internetowe Konto Pacjenta może odbyć się całkowicie online. Wystarczy tylko posiadać urządzenie z dostępem do internetu oraz wybrać jedną z bezpłatnych opcji logowania - profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Trzecia opcja, to możliwość zalogowania się bezpośrednio przez bank PKO BP, jeśli posiadamy konto internetowe iPKO lub Inteligo.
Jeśli nie mamy ważnego profilu zaufanego, możemy skorzystać z bankowości elektronicznej. Wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe i za pośrednictwem banku założyć profil zaufany. Obecnie już 8 banków daje taką możliwość – szczegóły dostępne są na stronie pz.gov.pl. Wtedy cały proces potwierdzania tożsamości zajmuje kilka minut, gdyż to bank, na odległość potwierdzi naszą tożsamość. Mając profil zaufany będziemy mogli korzystać ze wszystkich serwisów administracji publicznej, w tym z Internetowego Konta Pacjenta. W czasie epidemii należy natomiast zrezygnować z zakładania profilu zaufanego osobiście w urzędzie, gdyż wiąże się to z koniecznością wyjścia z domu i możliwością narażenia się na zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2).

Osoba, która ma ważny profil zaufany, aby otrzymać e-receptę zdalnie, powinna zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w zakładce Moje konto/Edytuj swoje dane wpisać numer telefonu komórkowego lub adres e-mail. Dzięki temu otrzyma e-receptę SMS-em lub e-mailem.

Kod e-recepty przez telefon w sytuacjach wyjątkowych
Są jednak sytuacje, gdy pacjent nie ma aktywowanego Internetowego Konta Pacjenta.
W przypadku udzielania świadczenia medycznego na odległość, braku dostępu do systemu informatycznego czy w sytuacji wyjątkowej, jaką jest stan epidemii, informacje o e-recepcie można otrzymać przez telefon lub w innej uzgodnionej formie. Lekarz podaje wtedy pacjentowi 4-cyfrowy kod e-recepty wraz z nazwą leku oraz informacją jak go przyjmować. Pacjent powinien zachować szczególną ostrożność i dokładnie zapisać otrzymane od lekarza zalecenia. Aby zrealizować taką e-receptę w aptece, wraz z 4-cyfrowym kodem, pacjent podaje również nr PESEL osoby, której przepisano dany lek. Takie rozwiązanie należy jednak traktować jako rozwiązanie przejściowe i awaryjne, gdyż pozbawia ono pacjenta dostępu do wszystkich informacji umieszczonych na e-recepcie.

E-receptę możemy dostać bez wychodzenia z domu, ponieważ przychodnie wprowadziły możliwość uzyskania teleporady lekarskiej, dzięki której konsultację można przeprowadzić telefonicznie lub przez internet. Dotyczy to zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak również opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Ponadto, przychodnie proponują swoim pacjentom możliwość zamawiania e-recept na kontynuację leczenia przez internet.
Należy pamiętać, że w przychodniach, które udzielają porad w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) usługa ta jest zawsze bezpłatna.

Jeżeli w naszej okolicy nie ma przychodni świadczącej usługi teleporady lub przychodnie nie wystawiają recept zdalnie, można skontaktować się z jedną z wybranych placówek podstawowej opieki zdrowotnej lub poradni specjalistycznej w naszym województwie. Ich lista znajduje się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jednocześnie nie ma obaw, że teleporady uniemożliwią bezpośrednie wizyty u lekarzy. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

 

 

 

 

(materiały: NFZ)


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.04.2020 12:45

Jak to się ma do przychodni przy ulicy Prochnika. Tam jakiś cudowny informatyk zakupił trefny program i lekarze tracili pół godziny na wypisanie 1 recepty. I gdzie tu e recepta. Są tam raczej zapisani starsi ludzie, którzy i tak muszą iść po papierowa receptę. SKANDAL!!!!

00


pandemicum debilicum ~pandemicum debilicum (Gość)03.04.2020 12:19

Cytuję:
Puste poczekalnie w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, w których na co dzień można było spotkać wielu pacjentów z infekcjami, pokazują, że społeczeństwo bardzo świadomie i odpowiedzialnie zareagowało na nasze apele, wybierając konsultacje telefoniczne i e-receptę. (...) – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.


Tak, pokazują też, że tak naprawdę przychodnie są zbędne, i jest to mocny argument za likwidacją kolejnych przychodni i kolejnych szpitali. Składki na służbę zdrowia oczywiście pozostaną bez zmian (albo nawet wzrosną), bo zapewne wzrosną koszty medycznych konsultantów telefonicznych. Ja czekam, kiedy telefonicznie będę mógł załatwić sobie rentę w ZUS-ie, niech na ten cały chory system tyra garstka frajerów, jaka jeszcze pozostanie. Jak jeszcze przykróci się im smycz, to pewnie dadzą radę to utrzymać. Wszak człowiek nie sznurek - wszystko wytrzyma!
Lekarze "dla bezpieczeństwa" izolują się od pacjentów. Czy jeśli wybuchnie wojna, to żołnierze zabunkrują się w bunkrach i będą udzielać nam telefonicznych porad jak przetrwać w tym trudnym czasie?
Kurde, niech ktoś wreszcie zatrzyma tę karuzelę rozkręcającego się debilizmu...
P.D.

00


Tornado Wichura Tornado Wichuraranga02.04.2020 22:19

A lekarz jak mnie osłucha ? i teraz zapalenie płuc czy oskrzeli? angina czy migdały? przez telefon to co najwyżej jedzenie się zamówi i tak nie zawsze po drugiej stronie nas zrozumieją.

00


jużpróbowano wcześniej ~jużpróbowano wcześniej (Gość)02.04.2020 19:00

https://www.dailymotion.com/video/xb9lp9 - Dr Piotr Bein o szczepionkach_Część2

10


Anty_ANTY ~Anty_ANTY (Gość)02.04.2020 11:37

Niedługo juz nie będzie chorób, będą e-choroby: e-nowotwory, e-zawały, e-niepełnosprawność. Rząd zapowiada, że w wypadku pojawienia się e-choroby, wystarczy zrestartować swój e-profil e-pacjenta przy pomocy profilu zaufanego, i mozna w nieskonczoność cieszyć się zdrowiem. Nie będą potrzebni lekarze, pielęgniarki, karetki, szpitale. A zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na 500+, 13 emerytury, barbórki, 14 pensje dla pracowników sektora węglowego, premie dla prezesów państwowych spółek.

20


gość ~gość (Gość)02.04.2020 10:39

Musiałem kupić produkty na kanapki do pracy. Nie wpuścili mnie, bo za młody, więc wysłałem babcie. Przy okazji przyniosła ziemniaki.

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat