Święta to czas, który kojarzy się ze spotkaniami w gronie rodziny i obdarowywaniem bliskich upominkami, ale to nie wszystko. Polacy kultywują tradycję dzielenia się i nie zapominają o tych, którzy posiadają mniej. Kiedyś to było puste miejsce przy stole dla zagubionego wędrowca, a dzisiaj – jak pokazuje najnowsze badanie VeloBanku, ponad 50% Polaków włącza się w akcje pomocowe w okresie Bożego Narodzenia.
Polscy siatkarze pod wodzą piotrkowianina Michała Bąkiewicza wywalczyli w Teheranie tytuł mistrzów świata do lat 19. W czwartkowym (2 września) finale biało-czerwoni pokonali Bułgarów 3:0 (25:20, 25:19, 25:19).
Wtorek (10 sierpnia) był drugim dniem zmagań w ramach Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej Głuchych Kobiet i Mężczyzn. Na terenie sulejowskiego centrum sportów plażowych cały czas rywalizują sportowcy z całego świata, wśród nich cztery pary z naszego kraju - po dwie w turnieju żeńskim i męskim.
Aż 65 proc. naszych rodaków czeka co roku na moment, gdy pojawiają się truskawki, które są ulubionymi owocami co trzeciego mieszkańca naszego kraju. Podobną popularnością wśród warzyw cieszą się pomidory. Takie dane płyną z „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” przeprowadzonego przez firmę Kantar w ramach podsumowania sezonu 2019 roku.
Prawie trzy czwarte pytanych deklaruje, że segreguje śmieci, a ponad 40% – oszczędza wodę – wynika z badania "Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania". Z kolei ponad jedna czwarta rodaków przyznaje, że unika lub rezygnuje z plastikowych opakowań.
Prawie 80% Polaków planuje w tym roku wyjazd wakacyjny, z czego 93% urlop chce spędzić w kraju - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Profitroom, obsługującą systemy rezerwacji hoteli.
Polacy zimą nie lubią siedzieć w domu. Niemal 9 na 10 naszych rodaków deklaruje, że w okresie od grudnia do lutego planuje przynajmniej jeden wyjazd. Najczęściej są to krótkie krajowe wyjazdy.
-Nie lubimy planować ze zbyt dużym wyprzedzeniem, tak wynika z badania „Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem”. Wyniki zaskakują: w niezbyt odległej perspektywie (maksymalnie rocznej) myślimy niemal na każdy temat: o pracy i karierze zawodowej, edukacji swoich bliskich, rozwoju osobistym, a nawet o własnym zdrowiu. Najmniej czasu zajmuje nam planowanie podróży, najwięcej zaś – spraw związanych z domem i mieszkaniem czy finansami.
Piotrkowianie już od jakiegoś czasu próbowali pomóc Polakom, którzy mieszkali na Białorusi i nie mieli możliwości, aby wrócić do kraju. W tym celu organizowano zbiórki pieniędzy, by opłacić im m.in. autokar. Wspólne starania przyniosły oczekiwane efekty i w sobotę na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Kultury można było posłuchać występu przygotowanego właśnie przez Polaków, którzy przyjechali ze wschodu.
Na kolejny koncert charytatywny „Wschód – Zachód” zaprasza w niedzielę Miejski Ośrodek Kultury. Podczas wydarzenia znów zbierane będą pieniądze na rzecz Polaków z Białorusi.