Fundusze Europejskie wspierają koncepcję uczenia się przez całe życie, w szczególności podnoszenie i zmiany kwalifikacji. Ułatwiają zdobywanie nowych umiejętności, zmiany ścieżki kariery zawodowej oraz wspierają mobilność zawodową. Centrum Rozwoju Kompetencji Województwa Łódzkiego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Woli Grzymalinie realizuje projekt unijny „Wsparcie na Nowy Start Zawodowy”. Do skorzystania z oferty zaprasza osoby z województwa łódzkiego, które utraciły pracę bądź grozi im zwolnienie. Inicjatywa dotyczy doradztwa zawodowego, szkoleń i kursów zawodowych oraz płatnych staży zawodowych.
Fundusze Europejskie wspierają działania zmierzające do poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców województwa łódzkiego. Wśród realizowanych w ostatnich latach projektach na szczególne wyróżnienie zasługują programy profilaktyczne oraz diagnostyka i leczenie chorób cywilizacyjnych. Warto być zdrowym oraz jak najdłużej pozostać aktywnym zawodowo. Dlatego tak istotne jest korzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz programów rehabilitacyjnych. Regularne badania profilaktyczne w szczególnych wypadkach mogą uratować życie, a programy rehabilitacyjne, dzięki zaawansowanej diagnostyce i nowoczesnemu leczeniu, pozwalają na powrót do zdrowia i pracy.
Jedną z inicjatyw dofinansowanych z Funduszy Europejskich była budowa obiektów sportowych o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię. W Sulejowie powstały dwa innowacyjne budynki: pasywna hala sportowa oraz pierwsza pasywna pływalnia w kraju i jednocześnie pierwsza pływalnia na terenie powiatu piotrkowskiego i gminy Sulejów. Budynki te potrzebują minimalną ilość energii do ogrzewania i prawidłowego funkcjonowania. Budowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie ma duże znaczenie dla skuteczności działań związanych z ochroną środowiska.
Produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zyskała w Polsce ogromną popularność i rozwija się w szybkim tempie. Program dofinansowań do domowej fotowoltaiki odniósł ogromny sukces, dzięki czemu powstało w naszym kraju ponad 400 tysięcy nowych mikroinstalacji. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bełchatowie organizuje w połowie lutego webinarium, którego tematem będą zagadnienia związane z programem dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych – „Mój Prąd”.
Centrum Informacji Turystycznej zaprasza wszystkich piotrkowian na seans astronomiczny, który w sobotę (11.02) odbędzie się w planetarium w I Liceum Ogólnokształcącym.
Profilaktyka to działania zapobiegające wystąpieniu choroby albo opóźnienie jej postępu. Choroba rozpoznana we wczesnej fazie daje duże szanse na efektywne leczenie. Dlatego tak istotne jest korzystanie ze wszystkich udogodnień systemowych i wykonywanie refundowanych badań profilaktycznych, rehabilitacyjnych oraz szczepień, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową. Regularne korzystanie z badań profilaktycznych nie tylko pozwala na kontynuowanie zatrudnienia, ale może uratować nam życie.
Energia słoneczna to odnawialne źródło energii. Jej wykorzystanie niesie ze sobą wiele zalet. Przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i uniezależnienia od niestabilnych rynków paliw kopalnych. Skorzysta na tym gmina Gorzkowice, która otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich. Niemal 400 tysięcy złotych przeznaczono na montaż instalacji fotowoltaicznych oraz ujęć wody. Na początku tego roku podpisano umowę na realizację zadania.
Już w sobotę 28.01.2023r. w godz. 10:00-18:00 zapraszamy wszystkich entuzjastów gier planszowych na Piotrkowskie Trybunały Gier Planszowych.
Wykorzystanie energii słonecznej niesie ze sobą wiele zalet. Przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, możliwości korzystania z różnych źródeł energii oraz uniezależnienia od niestabilnych rynków paliw kopalnych. Skorzysta na tym gmina Sulejów, która otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich. Ponad 2 miliony złotych przeznaczono na realizację inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii w postaci montażu instalacji fotowoltaicznych. Pod koniec zeszłego roku podpisano umowę z wykonawcą.
Polska stała się beneficjentem kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Każde województwo, w tym Łódzkie, posiada własny program regionalny, który finansuje projekty na jego terenie. W ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027 nasz region otrzyma kwotę o niemal pół miliarda euro większą niż w latach 2014-2020. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości, lepszy dostęp do edukacji, ochronę zdrowia, kulturę, poprawę infrastruktury społecznej, ochronę środowiska naturalnego oraz technologie cyfrowe, energetykę i transport.