artykuł sponsorowany

Dofinansowania unijne na odnawialne źródła energii w gminie Gorzkowice

Środa, 25 stycznia 2023
Energia słoneczna to odnawialne źródło energii. Jej wykorzystanie niesie ze sobą wiele zalet. Przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i uniezależnienia od niestabilnych rynków paliw kopalnych. Skorzysta na tym gmina Gorzkowice, która otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich. Niemal 400 tysięcy złotych przeznaczono na montaż instalacji fotowoltaicznych oraz ujęć wody. Na początku tego roku podpisano umowę na realizację zadania.
Dofinansowania unijne na odnawialne źródła energii w gminie Gorzkowice

Inwestycja przyczyni się do znacznego obniżenia i zoptymalizowania zużycia energii na terenie gminy, jej mieszkańcy staną się prosumentami, czyli osobami produkującymi i konsumującymi energię elektryczną z własnych paneli fotowoltaicznych.

Ochrona środowiska naturalnego

Unia Europejska podnosi standardy życia Europejczyków dzięki polityce ochrony środowiska. Obecnie głównym celem jest przejście na gospodarkę niskoemisyjną, oszczędzającą zasoby oraz ochraniającą ludzkie zdrowie. Do województwa łódzkiego trafiają na ten cel kolejne fundusze. Ze środków unijnych finansowane są między innymi działania w zakresie produkcji lub dystrybucji energii elektrycznej lub cieplnej ze źródeł odnawialnych. Projekty te mają na celu zmniejszenie emisyjności gospodarki, poprawę jakości powietrza, a także ogólną poprawę stanu środowiska w regionie. Tym samym polepszają się warunki życia i zdrowie mieszkańców województwa łódzkiego.

Zielone Gorzkowice

Realizacja projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej na terenie Gminy Gorzkowice” pozwoli na spore oszczędności. Gminie Gorzkowice przyznano na ten cel 385 tysięcy złotych z Funduszy Europejskich. W ramach zadania planuje się zakup i montaż paneli fotowoltaicznych dla szkoły w Gorzkowicach oraz ujęć wody w miejscowościach Szczukocice i Gorzkowice. Energia wytwarzana za pomocą paneli fotowoltaicznych będzie wykorzystywana na potrzeby szkoły. Dzięki temu zmniejszą się jej bieżące rachunki za prąd. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają niezależność od dostawców, co przekłada się na realne korzyści w budżecie instytucji edukacyjnych. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich możemy korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort codziennego życia. Wśród mieszkańców gminy Gorzkowice wzrasta również świadomość, że poprzez ekologiczne rozwiązania wspólnie dbamy o środowisko. Termin realizacji zadania zaplanowano na czerwiec 2023 roku.

Korzyści

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej opłacalne, ponieważ rosnące koszty energii elektrycznej i ogrzewania mają ogromny wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Inwestycja w Gorzkowicach jest warta ponad pół miliona złotych, a to pozwoli zaoszczędzić wydatki za prąd. Przy dzisiejszych galopujących cenach za energię, to bardzo dobra wiadomość. Inwestycje proekologiczne to ogromna korzyść zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Ich realizacja pozwala na zwiększenie udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym gminy, przyczynia się do poprawy jakości powietrza poprzez redukcję zanieczyszczeń w tym CO2, a to poprawia sytuację zdrowotną i ekonomiczną mieszkańców gminy, jak i całego województwa łódzkiego.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat