Radni Rady Miejskiej przyjęli we wtorek 27 lutego podczas kolejnej sesji uchwałę o budowie w centrum Wolborza pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Decyzja była jednogłośna.
Plac Niepodległości w Piotrkowie już niebawem zyska nową jakość. To kolejny etap rewitalizacji Starego Miasta prowadzonej przez Urząd Miasta. Magistrat ogłosił już przetarg na wykonanie prac.
Będą koncerty, wystawy, konkursy, warsztaty, do tego oczywiście tradycyjne, miejskie obchody 11 listopada. W organizację świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączą się Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Działań Artystycznych, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum czy OSiR.
To był pierwszy tak duży piotrkowski akcent, dotyczący 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W niedzielę w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści przede wszystkim śpiewali pieśni patriotyczne.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szydłowie zorganizowano spotkanie międzynarodowe w ramach projektu SHARE, które zbiegło się z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości, była to więc dobra okazji, by zapoznać gości z zagranicy z historią naszego kraju.
"Nie ma dziejów, piękniejszych niż Twoje i większej chluby niźli być Polakiem" - pisał o Polsce Jan Lechoń. Właśnie ten cytat podczas sobotniego przemówienia przytoczył prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak, który z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzył mieszkańcom miasta satysfakcji z pracy dla dobra Piotrkowa i Polski, a przede wszystkim wytrwałości w budowaniu naszej pomyślnej przyszłości.
Prawie 200 osób śpiewało w piątek wieczorem pieśni patriotyczne z Chórem Jana z Ręczna w Zamku Królewskim. Usłyszeliśmy takie piosenki jak: „Rota”, „Wojenko, wojenko”, czy „Czerwone maki na Monte Cassino”, ale rozpoczęto oczywiście od Mazurka Dąbrowskiego.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Piotrkowie przygotowali wyjątkową akademię upamiętniającą 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już po raz czwarty rocznicę powrotu Polski na mapy Europy uczczono w Woli Krzysztoporskiej Biegiem Niepodległości. Wzięło w nim udział około 80 uczestników.
Data 11 listopada uznawana jest za początek II Rzeczypospolitej. To 98 lat temu Polska ponownie uzyskała niepodległość. Dlaczego akurat ten dzień był aż tak ważny?