11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku mija 100 lat od momentu, gdy nasi dziadowie mogli się cieszyć z wolności. Piotrków był miejscem szczególnym na mapie walki o niepodległość, to tu działały instytucje takie jak Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, Naczelna Komenda Armii czy Komenda Grupy Legionów. Stacjonowały też dwa legionowe pułki.
Już po raz 8 mieszkańcy Piotrkowa zmierzą się w Piotrkowskim Konkursie Wiedzy o Sporcie. 10. listopada w ramach miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat polskiego sportu ostatnich dziesięcioleci. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5.
To wszystko w ramach akcji "Przypomnieć o Zapomnianych" zorganizowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego. 27 października harcerze uporządkowali groby lokalnych bohaterów na cmentarzu wojskowym, zapalili znicze, zawiesili biało-czerwone wstęgi.
12 listopada ma być wolny od pracy. To pomysł rządu, by Polacy mogli odpocząć po hucznym świętowaniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jedni się cieszą, inni złorzeczą. Komu może nie podobać się pomysł PiS? Na przykład tym, którzy na poniedziałek mają umówioną wizytę u lekarza albo pracodawcom, dla których kolejny dzień wolny to po prostu straty.
W czwartek w piotrkowskiej budowlance podsumowano projekt "Spotkanie z Niepodległością". Tradycyjnie organizatorzy zadbali o to, aby w niecodzienny sposób opowiedzieć uczestnikom o historii, a przy okazji sprawdzili ich wiedzę.
W tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości, zrodziła się w Wolborzu inicjatywa uczczenia jubileuszu w wyjątkowy sposób. Burmistrz Andrzej Jaros w czerwcu 2017 r. powołał Komitet Gminnych Obchodów. Liczne organizacje, stowarzyszenia i placówki oświatowe działające na terenie gminy wypracowały szereg wydarzeń, kulturalnych, oświatowych i sportowych o charakterze patriotycznym.
Patriotyczne warsztaty plastyczne, śpiewanie pieśni wraz z chórem oraz recital gitarowy to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach pikniku niepodległościowego, który odbył się w sobotę w Piotrkowie. Impreza rozpoczęła się na placu Kościuszki o godzinie 15.00.
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych skrytykował piotrkowski magistrat za umieszczenie na plakacie promującym sobotni Piknik Niepodległości loga Obozu Narodowo-Radykalnego. W czwartek logo z plakatu zniknęło, a Urząd Miasta podkreślił, że ta organizacja nie była i nie jest w gronie współorganizatorów wydarzenia.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zorganizował w Piotrkowie otwartą plenerową ekspozycję "Ojcowie Niepodległości" przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Ekspozycję oglądać można w piotrkowskiej Farze.
W ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi będzie świętował także w Piotrkowie. Z tej okazji otwarta zostanie plenerowa ekspozycja "Ojcowie Niepodległości" przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. To jednak nie wszystko. Piotrkowianie będą mogli wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Akademii Niepodległości".