Szkło potrafi być fascynujące – zapewniają organizatorzy szklanego festynu, który już w najbliższą niedzielę odbędzie się w Piotrkowie.
Żywe dioramy przedstawiające uzbrojenie, wyszkolenie i umundurowanie polskich żołnierzy z czasów Księstwa Warszawskiego, Powstania Styczniowego, II Rzeczypospolitej czy II wojny światowej można było zobaczyć dziś, 15 sierpnia na pikniku militarnym. Dodatkowymi atrakcjami imprezy zorganizowanej przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim na placu Pofranciszkańskim były pokazy rekonstruktorskie, w tym m.in. walk rycerskich, szermierki na bagnety oraz ćwiczeń formacji policyjnych z dwudziestolecia międzywojennego.
Na wyjątkowe obchody święta Wojska Polskiego zaprasza Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Pokazy grup rekonstrukcyjnych i wystawa pojazdów militarnych to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy. A wszystko to już w piątek (15 sierpnia) na pl. Pofranciszkańskim między 11.00 a 17.00.
- Remont elewacji Zamku przebiega bez zakłóceń i zgodnie z planem - powiedział Krzysztof Wiączek, dyrektor Muzeum. Aktualnie trwają prace po wschodniej i zachodniej stronie.
Można na niej kupić wszystko, co stare i ciekawe. W najbliższą niedzielę kolejna gratka dla kolekcjonerów antyków. Przy Zamku Królewskim w Piotrkowie odbędzie się giełda staroci.
W piotrkowskim Muzeum trwa wystawa "Szklana przeszłość Piotrkowa. Huty szkła i ich wyroby".
W 2014 roku obchodzimy 610. rocznicę ponowienia praw miejskich dla Piotrkowa.
Piotrkowska filia UJK będzie współpracować z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Odpowiednią deklarację współpracy podpisali: dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego Filii UJK prof. Marek Dutkiewicz i dyrektor Muzeum Adam Zieliński.
O mały włos skarb z czasów Zygmunta Starego trafiłby na śmietnik. Przy okazji prac w piotrkowskim Muzeum znaleziono fragment drzwi prawdopodobnie pochodzących z XVI wieku.
Muzeum w Piotrkowie zaprasza na wystawę „Szklana przeszłość Piotrkowa. Huty szkła i ich wyroby” ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum, Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, Archiwum Państwowego w Piotrkowie oraz z kolekcji prywatnych Leszka Józefackiego Ireneusza Matera, Grzegorza Budzyńskiego. Wystawa będzie czynna od 12 czerwca do 31 sierpnia.