Muzeum i Polski Instytut Muzyczny w Łodzi zapraszają na kolejne koncerty z cyklu XXXIX Dni Muzyki Kameralnej. W najbliższą sobotę o godz. 18:00 odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu Michała Drewnowskiego (fortepian). W programie m.in. utwory J. Brahmsa, R. Wagnera i F. Liszta. Koncert poprowadzi Halina Dulikowska.
Jeden sędzia zwykł tuż przed rozpoczęciem rundy rewanżowej mawiać: “Marchewka jest droższa na wiosnę” i podwyższał cenę za ustawienie meczu. Drugi zasmakował w wędlinach produkowanych przez sponsora jednej z drużyn naszego regionu, a jeszcze innemu jako łapówkę wręczono… gęsi. Okręg piotrkowski nie był wolny od korupcji.
“Korupcja zżera polski futbol” – od kilkunastu dni to zdanie powtarza większość polityków. Zupełnie jakby zjawisko kupowania meczów był czymś absolutnie nowym, jakby dopiero teraz ujrzało światło dzienne, jakby wcześniej nikt o nim nie słyszał, nikt się z korupcją nie spotkał, nikogo do sprzedawania nie namawiano…
Od prawie dwóch lat w Piotrkowie działa Instytut Badań nad Parlamentaryzmem. Ma swojego dyrektora, swoją siedzibę, telefon kontaktowy, jednak jak dotąd niczym szczególnym nie zaznaczył się na polu badań nad polską samorządnością. Jego siedziba stoi pusta, a dzwoniącego telefonu nie ma kto odebrać, ponieważ instytut nie zatrudnia pracowników. Czy i kiedy się to zmieni?
Blokada policyjna na terenie powiatu piotrkowskiego zapobiegła tzw. ustawce w Łodzi. Kilkudziesięciu pseudokibicom jadącym wczoraj na derby Łodzi ze Śląska funkcjonariusze odebrali niebezpieczne narzędzia.
Zburzenie zamku, wieży kościoła farnego, murów obronnych... koncepcja regulacji układu przestrzennego miasta nie obchodziła się nazbyt pieczołowicie z piotrkowskimi zabytkami, można wręcz rzec, że w ogóle traktowała je po macoszemu uznając za zbędny i zagracający obszar miasta element...
Największym wzięciem wśród kolekcjonerów cieszą się te w kolorze rubinowym i żółtozielonym. Najwyższe ceny osiągają jednak okazy z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Te wyprodukowane pięćdziesiąt lat później również cieszą się sporym zainteresowaniem, pod warunkiem jednak, że zdobi je oryginalny i rzadko spotykany szlif...
Są niezwykłym zjawiskiem. Od tysiącleci wzbudzają zachwyt i strach. Uchodziły za zwiastuny nieszczęść, wojen i katastrof. Nad Piotrkowem pojawiały się kilkakrotnie. A ta którą widziano tu nad Strawą w 1661 roku niespodzianie wróciła po 341 latach w roku 2002...