Czy w Piotrkowie przy ul. Sienkiewicza może znajdować się nieodkryte miejsce pochówku ofiar Urzędu Bezpieczeństwa, w tym także żołnierzy wyklętych? W 2008 roku została przeprowadzona czynność prokuratorska mająca to zweryfikować, ale wówczas nie natrafiono na żadne wiarygodne źródła, które by to potwierdziły. To jednak nie koniec badań.
"Piotrkowianie z wyboru, a nie z urodzenia. Kamienie Pamięci" to tytuł wystawy, którą w środę 5 kwietnia otwarto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie. Organizatorem wydarzenia było Gimnazjum nr 4.
Na wykład doktora Tomasza Toborka i wystawę o „Warszycu” w ramach konferencji „Niezłomni. Podziemie antykomunistyczne na ziemi piotrkowskiej w latach 1945 – 1956” zaprasza Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Piotrkowie.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w Piotrkowie Trybunalskim (przy ul. Sienkiewicza 10/12) może znajdować się nieodkryte miejsce pochówku ofiar Urzędu Bezpieczeństwa - być może Żołnierzy Wyklętych, prezes piotrkowskiego oddziału stowarzyszenia Kukiz' 15 Piotr Radziszewski poinformował o tym pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, którzy mieli zweryfikować przekazane materiały na podstawie dostępnej dokumentacji archiwalnej. Jak czytamy w kolejnym w piśmie wysłanym do działacza przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka, p.o. dyrektora ww. biura, wobec braku jakichkolwiek dowodów, śledztwo w tej sprawie nie zostanie wszczęte.
Osadzeni w piotrkowskim Areszcie Śledczym wysłuchali w czwartek wykładu historycznego przygotowanego przez pracownika IPN i piotrkowski Klub Grota. Był to jeden z pięciu wykładów zaplanowanych dla więźniów w tym roku.
164 wydarzenia (mniejsze i większe) zaplanowali miejscy urzędnicy w ramach obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Jednym z nich będzie koncert piotrkowianki – Anity Lipnickiej z zespołem.
Flagi z postaciami 96 żołnierzy wyklętych można zobaczyć w centrum Piotrkowa.
Piotrkowska adwokat za swoją opozycyjną działalność otrzymała Krzyż Wolności i Solidarności.
- Zdziwiło mnie to - tak fakt zgłoszenia się do IPN wdowy po generale Czesławie Kiszczaku komentuje posłanka ziemi piotrkowskiej Elżbieta Radziszewska. Sprawa dokumentów TW Bolka wzbudza emocje także w naszym regionie.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie zapraszają na wykład doktora hab. Janusza Wróbla, pracownika naukowego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.