Artykuły do tagu: Ipn

Zmarł autor monografii o piotrkowskiej AK
Mjr dr inż. Mirosław Kopa "Miron" zmarł 12 marca. Informację przekazał nam łódzki IPN. Żołnierz, wieloletni wieloletni kronikarz 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej, autor monumentalnej monografii „Inspektorat Piotrkowski Armii Krajowej w dokumentach i komentarzach” (Łódź 2013, IPN).
Jak walczyć z „polskimi obozami śmierci”?
Jeśli ktoś do ubiegłego tygodnia nie słyszał o sformułowaniu „polskie obozy śmierci”, to w ostatnich dniach usłyszał na pewno. Głównie za sprawą nowelizacji ustawy o IPN. Ewentualnie w radiowym Maglu.
O piotrkowskich socjalistach
W ramach „Akademii Niepodległości” wykład na temat piotrkowskich socjalistów w okresie walk o niepodległość i granice wygłosi dr Maciej Hubka. Już 30 stycznia o godz. 17.00 w piotrkowskiej Filii UJK.
150-lecie urodzin Marszałka. Konferencja w Bełchatowie
19 historyków z 17 ośrodków naukowych oraz oddziału IPN w Łodzi uczestniczy w zorganizowanej w Bełchatowie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski – droga do niepodległej”. Impreza zakończy się w piątek.
Grupa Rafała Kmity rozśmieszała piotrkowską publiczność
Grupa Rafała Kmity rozbawiła do łez publiczność dziwowiskiem kabaretowym, jakie zaprezentowała w piątkowy wieczór na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie. Jak przystało na kabareciarzy w trakcie występu nie zabrakło lokalnych akcentów, jak i żartów o Piotrkowie. Byli więc i turyści zwiedzający piotrkowskie markety, Bogusław Wołoszański na tropie kosmicznej zagłady i profesor Dreistein, do którego listy pisali mieszkańcy Rozprzy, Wolborza i Tomaszowa Mazowieckiego.
Był Lucjan, będzie Leszek, czyli jak Piotrków rozprawia się z pozostałościami po komunizmie
W ramach walki z ostatnimi pozostałościami po minionym systemie, radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic na piotrkowskim blokowisku.
List ONR. Instytut Pamięci Narodowej zaprzecza [AKTUALIZACJA]
Niedawno opublikowaliśmy list, przesłany nam przez przedstawicieli piotrkowskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego, który chce usunięcia Pomnika Bohaterów Walk za Polskę i Lud z placu Niepodległości. Do sprawy odniósł się łódzki oddział IPN.
Piotrków już zdekomunizowany?
Niewiele ponad dwa miesiące mają samorządy na usunięcie nazw upamiętniających komunizm lub inny system totalitarny. Czy w Piotrkowie jest co usuwać?
Anita Lipnicka: najtrudniej jest zagrać we własnym mieście
„Wszystko się może zdarzyć”, „Piękna i rycerz”, „Zanim zrozumiesz”, „Ballada dla śpiącej królewny” czy „Ptasiek” to tylko niektóre z piosenek, jakie zaśpiewała na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury Anita Lipnicka podczas sobotniego koncertu. Pochodząca z Piotrkowa wokalistka, której sławę przyniosła najpierw współpraca z zespołem „Varius Manx”, a następnie projekty solowe i duet z Johnem Porterem, wystąpiła w ramach VII Piotrkowskiego Festiwalu Wokalnego „Najpiękniejsze są polskie piosenki”.
Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim 8 czerwca (czwartek) o godz. 11.30 w piotrkowskiej Filii UJK (ul. Słowackiego 114/118, bud. B sala 14) odbędzie się wykład Pawła Wąsa, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, jednocześnie przewodniczącego Klubu.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat