Mjr dr inż. Mirosław Kopa "Miron" zmarł 12 marca. Informację przekazał nam łódzki IPN. Żołnierz, wieloletni wieloletni kronikarz 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej, autor monumentalnej monografii „Inspektorat Piotrkowski Armii Krajowej w dokumentach i komentarzach” (Łódź 2013, IPN).
Jeśli ktoś do ubiegłego tygodnia nie słyszał o sformułowaniu „polskie obozy śmierci”, to w ostatnich dniach usłyszał na pewno. Głównie za sprawą nowelizacji ustawy o IPN. Ewentualnie w radiowym Maglu.
W ramach „Akademii Niepodległości” wykład na temat piotrkowskich socjalistów w okresie walk o niepodległość i granice wygłosi dr Maciej Hubka. Już 30 stycznia o godz. 17.00 w piotrkowskiej Filii UJK.
19 historyków z 17 ośrodków naukowych oraz oddziału IPN w Łodzi uczestniczy w zorganizowanej w Bełchatowie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski – droga do niepodległej”. Impreza zakończy się w piątek.
Grupa Rafała Kmity rozbawiła do łez publiczność dziwowiskiem kabaretowym, jakie zaprezentowała w piątkowy wieczór na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie. Jak przystało na kabareciarzy w trakcie występu nie zabrakło lokalnych akcentów, jak i żartów o Piotrkowie. Byli więc i turyści zwiedzający piotrkowskie markety, Bogusław Wołoszański na tropie kosmicznej zagłady i profesor Dreistein, do którego listy pisali mieszkańcy Rozprzy, Wolborza i Tomaszowa Mazowieckiego.
W ramach walki z ostatnimi pozostałościami po minionym systemie, radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic na piotrkowskim blokowisku.
Niedawno opublikowaliśmy list, przesłany nam przez przedstawicieli piotrkowskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego, który chce usunięcia Pomnika Bohaterów Walk za Polskę i Lud z placu Niepodległości. Do sprawy odniósł się łódzki oddział IPN.
Niewiele ponad dwa miesiące mają samorządy na usunięcie nazw upamiętniających komunizm lub inny system totalitarny. Czy w Piotrkowie jest co usuwać?
„Wszystko się może zdarzyć”, „Piękna i rycerz”, „Zanim zrozumiesz”, „Ballada dla śpiącej królewny” czy „Ptasiek” to tylko niektóre z piosenek, jakie zaśpiewała na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury Anita Lipnicka podczas sobotniego koncertu. Pochodząca z Piotrkowa wokalistka, której sławę przyniosła najpierw współpraca z zespołem „Varius Manx”, a następnie projekty solowe i duet z Johnem Porterem, wystąpiła w ramach VII Piotrkowskiego Festiwalu Wokalnego „Najpiękniejsze są polskie piosenki”.
Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim 8 czerwca (czwartek) o godz. 11.30 w piotrkowskiej Filii UJK (ul. Słowackiego 114/118, bud. B sala 14) odbędzie się wykład Pawła Wąsa, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, jednocześnie przewodniczącego Klubu.