Piotrków już zdekomunizowany?

Środa, 28 czerwca 201722
Niewiele ponad dwa miesiące mają samorządy na usunięcie nazw upamiętniających komunizm lub inny system totalitarny. Czy w Piotrkowie jest co usuwać?
Piotrków już zdekomunizowany?

Do 2 września samorządy muszą zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. - Zgodnie z ubiegłoroczną ustawą, jeśli dany samorząd tego nie zrobi, wojewoda, po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej, wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, którym dopełni wymogom ustawy - mówił w Maglu pracownik łódzkiego IPN-u Bartosz Bijak. - Samorządy nie mogą też upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przed wejściem w życie ustawy, we wrześniu ubiegłego roku, w Polsce było około 1,5 tys. nazw miejsc, które upamiętniały system komunistyczny. Trudno powiedzieć, ile jest teraz.


Na pytanie, czy możliwe jest rondo im. Edwarda Gierka, jak było w Piotrkowie i jest w Sosnowcu, B. Bijak odpowiedział, że takiej sytuacji po prostu sobie nie wyobraża. Jednocześnie uspokoił, że w przypadku zmiany nazwy ulicy, jej mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych.


Zgodnie z przewidywaniami zupełnie inne spojrzenie na dekomunizację ma były poseł SLD Artur Ostrowski. - Już 28 lat mamy do czynienia z działalnością różnego rodzaju tropicieli komunizmu - mówił w Maglu. - Rośnie nam pokolenie nastoletnich amatorów tropienia dawnych symboli. Tymczasem komunizmu w Polsce nie było, więc dekomunizacja jest zupełnie niepotrzebna, a jeśli już wprowadzono specjalną ustawę, to niech jej twórcy zaczną dekomunizować dawne świadectwa szkolne, dyplomy magisterskie i niech zburzą budynki zbudowane w PRL-u.
Na pytanie prowadzących, czy przypadkiem nie ironizuje, odpowiedział: - Ironizuję, bo sytuacja jest absurdalna. Trzeba patrzeć do przodu, a nie wciąż oglądać się do tyłu.


Były poseł dodał też, że Piotrków ma wyjątkowo wiele do zawdzięczenia Edwardowi Gierkowi i powinno się znaleźć w mieście jakieś miejsce, by byłego I sekretarza PZPR upamiętnić.
Z kolei słuchacze nie znaleźli w Piotrkowie żadnej ulicy, placu czy ronda, których nazwa upamiętniałaby dawny system.


Przypomnijmy...

Już 31 maja 2017 r. nasi radni zajęli się ulicą 9 Maja w Piotrkowie Trybunalskim. Wówczas to wzięli pod głosowanie uchwałę zakładającą zmianę nazwy ulic z 9 Maja na 9 Maja 1950 roku. Dotąd nazwa ulicy upamiętniała tzw. Dzień Zwycięstwa (1945), IPN stwierdził jednak, że zmiana jest wskazana. Nasi sprytni urzędnicy wymyślili, że będzie ona kosmetyczna.

9 maja 1950 r. podpisana została Deklaracja Schumana. Chodzi o plan przedstawiony właśnie tego dnia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana. A była to propozycja wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). EWWiS (protoplaści to Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się UE.

W praktyce używać będziemy skróconej nazwy, czyli „ulica 9 Maja”, tak jak dotychczas. W ten sposób – jak tłumaczył radnym prezydent miasta Krzysztof Chojniak i wiceprezydent Adam Karzewnik – unikniemy wielu problemów – nie trzeba będzie korygować wielu miejskich rejestrów, a mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów.

Następna w kolejce będzie ulica Lucjana Rudnickiego. W myśl nowej ustawy, również tę nazwę trzeba zmienić, bo… Rudnicki należał do Komunistycznej Partii Polski.


Zainteresował temat?

3

5


Zobacz również

Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mej ~mej (Gość)03.07.2017 21:18

Najlepiej byłoby zmienić wszystkie ulice na Kaczyńskich z kolejnymi numerami 1, 2 4 itd - i po problemie.
Plac Kościuszki zmienić na Antka Policmajstra lub innego oszołoma.

02


!!! ~!!! (Gość)29.06.2017 13:14

A co ze sprzedajnym Rooseveltem?

50


@ndzi ~@ndzi (Gość)29.06.2017 08:44

To wszystko jest chore , to kiedy mam oddawać książki wszelkiego tematu by dostać te prawidłowe??

22


E ~E (Gość)29.06.2017 05:15

Jeszcze sie piotrkowskie komuszki zadziwia! ????

33


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)28.06.2017 23:58

Ja tam nie wiem, czy Polskę czeka dekomunizacja, obserwuję natomiast powszechną i wciąż postępującą debilizację. Przybywa nie tylko samych debili, ale i przede wszystkim wszelkiej maści debilizmów. Nie po drodze mi z poglądami prezentowanymi przez SLD, ale Ostrowski ma sporo racji. Wszędzie wypada zachować zdrowy rozsądek. Czy oni chcą wymazać cały etap historii Polski tylko dlatego, że dziś budzi złe skojarzenia? Niech mi ktoś objaśni, w jaki sposób nazwa ulicy 9 Maja propaguje komunizm? Na jakiej niby zasadzie, bo ja nie rozumiem.
Zostało mi nieco pieniędzy z czasów PRL - zostawiłem sobie na pamiątkę. Czy to czyni mnie propagatorem (a może i wielbicielem!) komunizmu, bo są tam podobizny Nowotki, Świerczewskiego czy Waryńskiego? Bo są tam napisy "Polska Rzeczpospolita Ludowa"? Historia to jest to, co się wydarzyło. Trzeba o tym pamiętać, wyciągać wnioski, ale nie można jej wymazywać.

Cytuję:
Do 2 września samorządy muszą zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.


Co w takim razie z meczetami? Propagowany jest w nich islam będący ustrojem totalitarnym. Czy będą wyjątkiem od reguły? A niby dlaczego?

Cytuję:
Na pytanie, czy możliwe jest rondo im. Edwarda Gierka, jak było w Piotrkowie i jest w Sosnowcu, B. Bijak odpowiedział, że takiej sytuacji po prostu sobie nie wyobraża.


Wychodzi na to, że największą zbrodnią Gierka było to, że żył w "niewłaściwych czasach". Bo co do tego, że był patriotą i zależało mu na rozwoju Polski, chyba nie trzeba nikogo znającego temat przekonywać. Robił najlepiej to co mógł w ramach ograniczeń wynikających z patronatu Związku Radzieckiego nad Polską. Coś po okresie jego rządów zostało - a co się stało z tym, co wybudował, gdy nastały czasy III RP? Zrujnowali, rozkradli. I długów narobili wielokrotnie większych, niż Gierek. To kto tu jest gorszy?
***
Popatrzcie na Chiny. Oficjalnie rządzi tam Komunistyczna Partia Chin, zrzeszająca blisko 90 milionów (!) członków. Lider partii jest prezydentem kraju. Mają komunizm w nazwie, mają na sztandarach - ale nie mają go w kraju. Członkami KPCh są drobni (i "grubi") przedsiębiorcy, a nie komuniści, w kraju mają wolny rynek i kapitalizm. Owszem, są tam pewne ograniczenia, ale wolności gospodarczej jest więcej, niż w Polsce i całym eurokołchozie. Nie tępią komunizmu, po prostu nie stosują założeń komunizmu w praktyce, bo wiedzą, że on nie działa, i prowadzi do biedy, bo już to dobrze przerobili. I się rozwijają, bogacą. I śmieją się z Europy. Oficjalnie są drugą, a w praktyce pierwszą gospodarką świata. I potęgą militarną.
My niby tępimy komunizm, tropimy jego symbole, by je zniszczyć, gdy tymczasem...
Tymczasem prawdziwi zdeklarowani komuniści zasiadają w Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim, i wdrażają w praktyce swoje chore mrzonki, ciągnąc Europę w dół. Rozpleniło się na całego lewactwo, które niszczy z premedytacją zdobycze kultury i tradycji europejskiej i afrykanizuje stopniowo Europę - a nasze media przechodzą nad tym do porządku dziennego, bo ważniejsze jest zmienienie nazwy ulicy z "9 Maja" na "9 Maja 1950 roku".
Okres PRL-u to nie były normalne czasy - ja się z tym zgadzam. Ale czy dzisiejsze są normalne? Są sto razy bardziej popieprzone. Biali zapieprzają na utrzymanie czarnych i beżowych, uczciwie tyrający podatnik ma na utrzymaniu armię urzędników do spraw zbędnych, a poza tym meneli, przestępców i zawodowych nierobów.
Ale chrzanić to, teraz trzeba się zająć zmianami nazw ulic, nie ma czasu na inne refleksje...

70


Witek ~Witek (Gość)28.06.2017 22:40

Redakcja twierdzi ,ze mieliśmy totalitaryzm Panowie redaktorzy widać za młodzi są by to wiedzieć otóż za tzw komuny było więcej wolności władza nie łaziła buciorami ludziom w prywatne życie tak jak dziś. Ludzie mieli nadzieję ,że PIS coś zmieni co sknociło PO a tu guzik . PIS to partia utrwalacz tego co platforma wprowadziła . Trwa gnębienie społeczeństwa totalna inwigilacja kolejne podatki i nawet auta nie można wyrejestrować bo urzędnik będzie decydował co z moją własnością mam zrobić. Dlatego nie będzie głosowania więcej na PIS i wszystkie te partie solidarnościowe . Solidarność lewackie dno rozwaliła kraj a wszyscy ci co do tego przyłożyli rękę powinni gnić w koloniach karnych. Społeczeństwo jest nadal naiwne i daje sobą manipulować dlatego tak mamy dobrze

41


Ja Abbccc Ja Abbcccranga28.06.2017 21:24

A po co coś psuć jak dobrze działa
np.
Spółdzielnia Pracy Usług Motoryzacyjnych i Transportowych im. Komuny Paryskiej
ul. Wolborska 83
kto nie jeździł do "komuny" na naprawy samochodów lub przeglądy ... ?

50


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)28.06.2017 19:55

Brylski, Dziemdziora, Muniek itd. o jakiej dekomunizacji my mówimy?

120


Gość ~Gość (Gość)28.06.2017 19:18

97-300 zmień lekarza bo ten cię oszukuje

32


ALEK ~ALEK (Gość)28.06.2017 18:43

a kiedy w Polsce był komunizm?

84


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat