Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła infolinię dla uchodźców z Ukrainy. Każda osoba, która zadzwoni pod podany numer otrzyma kompleksowe informacje na temat możliwości skorzystania ze świadczeń w ramach polskiego systemu opieki zdrowotnej (np. jak umówić się na wizytę lekarską w Polsce, jak otrzymać szczepienia ochronne oraz kontynuować leczenie chorób przewlekłych a także otrzymać pomoc psychologiczną).
Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” od lipca pod numerem 600 100 260 prowadzi telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci – Linia Nadziei (projekt współfinansowany przez MSWiA). W Polsce w zeszłym roku zaginęło prawie 3 tysiące dzieci do 17. roku życia. Teraz w czasie epidemii, gdy większość Polaków pracuje zdalnie, a dzieci uczą się w domu, niestety dochodzi do eskalacji konfliktów rodzinnych. Skutki mogą być tego różne, szczególnie narażona jest młodzież, która może podejmować ucieczki z domu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił już specjalną całodobową infolinię dotyczącą bonu turystycznego. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 22 11 22 111. W pierwszych godzinach od uruchomienia infolinii odebranych zostało ponad tysiąc połączeń.
- Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – poinformował w środę 26 lutego minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Polsce nie ma dotąd potwierdzonego przypadku koronawirusa.
Zmieni się numer infolinii kolejkowej Łódzkiego NFZ. Nowy numer to 800 007 725, będzie obowiązywał od 27 kwietnia.
Piotrków. Ośmioletni chłopiec przychodzi pobity do szkoły. Jest godzina ósma rano. Szybki przepływ informacji, badanie przyczyn, kontakt z wieloma instytucjami i pełne zaangażowanie wielu ludzi. Efekt?
Darmową infolinię uruchomił piotrkowski Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Dzwonią, bo szukają pomocy. Przychodzą wtedy, gdy inne środki nie pomagają. Nie muszą odpowiadać na pytania kim są, gdzie mieszkają i pracują. Tu najważniejszy jest problem i pomoc w jego rozwiązaniu. Każdy, kto nie potrafi poradzić sobie z problemem alkoholowym, narkotykowym czy związanym z dopalaczami, może zgłosić się do punktu konsultacyjnego przy ulicy Wojska Polskiego 75 w Piotrkowie i uzyskać poradę. O tym, kto najczęściej takiej pomocy potrzebuje, opowiada Katarzyna Zatorska, koordynator punktu konsultacyjnego Pomarańczowej Linii w Piotrkowie.