Współpraca i solidarność to jedne z głównych wartości Unii Europejskiej, które są realizowane za pomocą Funduszy Europejskich na terenie całego województwa łódzkiego. Różne inicjatywy i projekty, od prowadzenia działań na rzecz cyfryzacji, przez rewitalizację terenów zdegradowanych i poprawę infrastruktury, ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój turystyki, aż po dbanie o środowisko naturalne i przejście na niskoemisyjną gospodarkę lokalną, pomagają spajać lokalne społeczności i tworzyć lepszą przyszłość regionu wraz z Funduszami Europejskimi.
Już w lipcu rusza kolejna rekrutacja w ramach programu „Powrót na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat”, w którym można otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich do wynagrodzenia niani. Wszyscy rodzice wracający do pracy, którzy szukają opieki dla swoich pociech, mogą teraz skorzystać z tego specjalnego programu wsparcia finansowanego ze środków europejskich.
W Sulejowie, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, powstała nowoczesna aula multimedialna, która już wkrótce będzie otwarta dla mieszkańców regionu. Obecnie na terenie nowo wybudowanego obiektu trwają prace kosmetyczne. Budynek auli został dobudowany do już istniejącego obiektu Miejskiej Biblioteki Publicznej i stał się nowoczesną siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie.
Strefa poświęcona Funduszom Europejskim, występy zespołów muzycznych, strefa zabaw dla dzieci, spotkania z beneficjentami i przepyszne jedzenie od lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich – na takie atrakcje mogą liczyć uczestnicy wydarzeń plenerowych w regionie. Pikniki Województwa Łódzkiego to już tradycja. Imprezy nie tylko promują dofinansowania unijne, ale stwarzają okazję do spędzenia czasu z rodziną i znajomymi.
Szlak bursztynowy to dawna droga handlowa pomiędzy krajami śródziemnomorskimi a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Tą trasą podróżowali kupcy, których celem była wymiana towarów oraz informacji na bałtyckie złoto. Tak bursztyn znad Morza Bałtyckiego docierał do krajów cywilizacji śródziemnomorskiej. Starożytni Rzymianie wykorzystywali cenny surowiec nie tylko do wyrobu biżuterii, ale uważali go za środek zapachowy, leczniczy i magiczny. Współcześnie w Europie rekonstruuje się przebieg i odtwarza dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Dzięki Funduszom Europejskim ta starożytna droga na terenach Polski stała się wielką atrakcją turystyczną.
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich z Łowicza organizuje w drugiej połowie maja webinarium, którego tematem będzie nowy konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Jego stawką są dotacje na wsparcie edukacji przedszkolnej. Przedszkola to bardzo ważny etap edukacji dzieci. Dzięki unijnym dotacjom powstają w nich nowe miejsca nauki i zabawy dla najmłodszych.
Fundusze Europejskie są dla polskich firm nie tylko impulsem inwestycyjnym, ale również szansą na zwiększenie konkurencyjności. Nie jest tajemnicą, że bez dofinansowań Funduszy Europejskich rozwój wielu przedsiębiorstw z naszego regionu byłby utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy. Jak zdobyć środki na otwarcie działalności gospodarczej, dotacje i pożyczki na rozwój firmy, mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli dowiedzieć się podczas bezpłatnych konsultacji w Mobilnych Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Fundusze Europejskie oferują wsparcie dla młodych osób chcących zaktywizować się zawodowo na rynku pracy. To również szansa dla pracodawców szukających wykwalifikowanych osób do swojego zespołu. Wszystkie informacje na ten temat można będzie uzyskać podczas bezpłatnych webinariów pn. „Młodzi z POWERem. Fundusze Europejskie dla osób do 29. roku życia”. Do udziału w spotkaniu on-line zaprasza Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie łódzkim. Celem webinariów jest przedstawienie beneficjentom możliwości ubiegania się o wsparcie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Dzięki udziałowi w webinarium można dowiedzieć się wszystkiego na temat dofinansowań unijnych przeznaczonych dla osób młodych.
Transport w powiecie piotrkowskim i województwie łódzkim przechodzi w ostatnich latach wielkie zmiany. Powstają nowe drogi, a dzięki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej miasta w regionie są ze sobą znacznie lepiej skomunikowane. Taki stan rzeczy nie mógłby zaistnieć, gdyby nie pieniądze z Funduszy Europejskich.
To jest niezwykle produktywna jesień dla beneficjentów Funduszy Europejskich. Zarówno obecnych, jak i przyszłych. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przygotował dla nich bowiem bogatą ofertę szkoleń, których tematami będą najważniejsze zagadnienia związane z unijnymi dotacjami. Wszystkie zajęcia będą prowadzone online.