Park im. Jana Pawła II w Piotrkowie mienił się wszystkimi barwami tęczy. To za sprawą najbardziej kolorowej imprezy w mieście będącej częścią obchodów Urodzin Ulicy Słowackiego.
Konferencja prasowa dotycząca Festiwalu "A może byśmy tak... do Tomaszowa" odbyła się w poniedziałkowe przedpołudnie w tomaszowskim Miejskim Centrum Kultury. Tomaszowianie mogą już szykować się na moc muzycznych atrakcji, które będą na nich czekać od 22 do 24 czerwca.
Kolorowe pokazy taneczne, różnorodne występy wokalne, stoiska pełne smakołyków i przykładowych wyrobów lokalnego rzemiosła. Poza tym mnóstwo słońca, które dodatkowo rozgrzało piotrkowską publiczność i kilka godzin dobrej zabawy. Tak w skrócie można opisać drugi dzień V Festiwalu Kultury Miast Partnerskich, który w niedzielę odbył się w Piotrkowie Trybunalskim.
Dziewięć grup z siedmiu krajów przybyło do Piotrkowa Trybunalskiego by uświetnić V edycję Festiwalu Kultury Miast Partnerskich. Piotrkowska publiczność podczas ostatniego majowego weekendu może podziwiać występy, które ukazują jak różnorodna jest kultura w Europie (i nie tylko). Uczestników imprezy zapytaliśmy o to jak podoba im się Piotrków.
Występy rosyjskich zespołów Mozaika i Kudykina Gora zainaugurowały V Festiwal Kultury Miast Partnerskich. Oprócz formacji pochodzących z Kostromy na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim wystąpiły również grupy z innych partnerskich miast Piotrkowa.
Budownictwo, geodezja i kartografia, informatyka - to tylko niektóre z dziedzin, z którymi mogli się zapoznać uczestnicy tegorocznej edycji festiwalu. Jego organizatorami są nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim. Impreza odbyła się w piątek 25 maja.
Dwa dni kolorowej zabawy z gośćmi z miast partnerskich - ukraińska muzyka, bałkańskie rytmy i rosyjskie pieśni, a to wszystko okraszone… francuskim jazzem. Już w najbliższą sobotę (26 maja) o godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury przy al. 3 Maja 12 rozpocznie się V Festiwal Kultury Miast Partnerskich. W programie znajdą się również pokazy taneczne zespołów z Białorusi, Niemiec czy Izraela oraz koncert chóru sakralnego z Węgier.
III Festyn Wieprzowiny w Grabicy rozpoczął się w niedzielę 20 maja już o 11.30 częścią wystawienniczą. Festyn oficjalnie otwarto o 14.00, po czym na scenę wkroczyli artyści.
Tegoroczna edycja festiwalu przyciągnęła do Piotrkowa 30 kapel z całej Polski. Organizatorzy podkreślali, że rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. W tym roku na miano najlepszych zasłużyli muzycy z kapeli Lubelska Baszta z Lublina, która wystąpiła na piotrkowskiej scenie po raz pierwszy. Nagrodę wręczyli prezydent Krzysztof Chojniak i przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur.
XIV Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego przyciągnął tłumy słuchaczy do piotrkowskiego Amfiteatru w parku im. św. Jana Pawła II. Pierwszy dzień składał się z dwóch tur przesłuchań, w których zaprezentowało się 17 kapel.