Na naszych drogach każdego roku giną dziesiątki tysięcy dzikich zwierząt. Szkody kierowców liczone są w milionach złotych i nie zawsze można liczyć na odszkodowanie. Zdarzają się też wypadki tragiczne, w których giną ludzie. Do ilu takich zdarzeń doszło w naszym regionie i co trzeba robić, by dochodziło jak najrzadziej?
W województwie mazowieckim znaleziono dzika z dodatnim wynikiem w kierunku wystąpienia wirusa ASF. W związku z tym, że wieś Rozwady, w której zwierzę zlokalizowano, leży bardzo blisko granicy z województwem łódzkim, w strefach czerwonej i żółtej są już gminy z naszego regionu.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że 15 lipca 2020 roku weszło w życie Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na terenie niektórych obwodów łowieckich zlokalizowanych na obszarze województwa łódzkiego.
Na placu wokół fabryki przy ulicy Dmowskiego przez kilka dni błąkał się kozioł sarny. Najprawdopodobniej zwabiony rosnącą tam trawą. Dopiero w środę przed południem został wypłoszony przez pracowników. Podobny przypadek miał miejsce w Tomaszowie.
Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim nie mają wątpliwości, że kwestią czasu jest wyznaczenie w powiecie piotrkowskim ochronnej (żółtej) strefy zagrożenia wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. To między innymi w związku ze znalezieniem na granicy powiatów przysuskiego (południowo-zachodnia część województwa mazowieckiego) i opoczyńskiego padłego dzika chorego na ASF.
500 dzików ma zostać odstrzelonych do 31 marca 2020 roku na terenie Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński wydał rozporządzenie w tej sprawie.
Policja, sprawdzając zgłoszenia w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, zlokalizowała kolejne dzikie wysypisko w powiecie bełchatowskim. Dzielnicowy szybko ustalił właścicieli śmieci. Do jednego z nich dotarł dzięki współpracy z mieszkańcami, drugiego przyłapał „na gorącym”. „Śmieciarze” staną przed sądem.
Zgodnie z rozporządzeniem wojewody łódzkiego odbędzie się kolejny sanitarny odstrzał dzików, którego celem jest walka z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Pierwsze strzały w lasach powiatu piotrkowskiego padną już w najbliższy weekend.
Przez tzw. dziki zjazd, z którego chętnie korzystają piotrkowscy kierowcy, mogą ucierpieć rowerzyści i piesi. Mowa o zatoczce autobusowej przy ulicy Miast Partnerskich i znajdującej się kilkadziesiąt metrów dalej drodze przeznaczonej dla służb, prowadzącej do Słoneczka. Uliczka ta krzyżuje się z chodnikiem i ścieżką rowerową, przez co wyjeżdżające z niej auta stwarzają zagrożenie dla poruszających się tam pieszych i rowerzystów, tym bardziej, że z wyjazdu korzystają nie tylko przedstawiciele służb.
1 lipca minie 5 lat od wdrożenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Celem wprowadzenia w 2013 roku ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach było przede wszystkim pozbycie się dzikich wysypisk. Czy cel ten udało się osiągnąć u nas w Piotrkowie? Czas na małe podsumowanie.