Wypadki z udziałem dzikich zwierząt - czy można ich uniknąć?

Strefa FMRegion Środa, 20 października 202126847
Na naszych drogach każdego roku giną dziesiątki tysięcy dzikich zwierząt. Szkody kierowców liczone są w milionach złotych i nie zawsze można liczyć na odszkodowanie. Zdarzają się też wypadki tragiczne, w których giną ludzie. Do ilu takich zdarzeń doszło w naszym regionie i co trzeba robić, by dochodziło jak najrzadziej?

Oficjalne statystyki pokazują, że co roku na polskich drogach dochodzi do nawet 30 tys. kolizji aut ze zwierzętami. To zresztą dane mocno zaniżone, bo  część tego typu zdarzeń nie jest zgłaszana policji czy  ubezpieczycielom. A jak w naszym regionie?

- W tym roku doszło do 114 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt – mówiła w radiowym Maglu (Strefa Fm Piotrków) Izabela Gajewska, oficer prasowy KMP w Piotrkowie. – Zdecydowana większość – 111 – to kolizje, ale były też trzy wypadki w których mieliśmy rannych.

Izabela Gajewska apeluje do kierowców:

- Zachowujmy szczególną ostrożność w pobliżu terenów leśnych, zwłaszcza tuż poza granicami miasta. Ograniczmy prędkość nie tylko do tej obowiązującej, po prostu jedźmy wolniej w miejscach, gdzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta.

A tych najwięcej jest wiosną i właśnie jesienią.

- Teraz okres godowy mają jeleniowate – tłumaczył Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków. – Myślą o czymś innym , są otępiałe, często nie zwracają uwagi na samochody – to okres podwyższonego ryzyka. Dla nich i dla nas.

Paweł Kowalski też radzi zmniejszenie prędkości w pobliżu lasów, ale nie tylko.

 - Czasami, zwłaszcza wieczorem, w nocy i bardzo wcześnie rano, tam gdzie to możliwe, włączmy sygnał dźwiękowy. To powinno odstraszyć przynajmniej część zwierząt.

Zgodnie z przepisami, kierowca który potrąci zwierzę  ma obowiązek zapewnienia mu pomocy lub poinformowania odpowiednich służb.Najprościej zadzwonić pod 112. Jeśli są szanse na uratowanie zwierzęcia, warto też poszukać pomocy ze strony specjalistycznych organizacji zajmujących się ochroną i ratowaniem zwierząt.

 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_kierowca ~go?ć_kierowca (Gość)21.10.2021 06:36

Krótko mówiąc po wybraniu 112 1-3h postoju w oczekiwaniu na służby.

50


Rolnik z powiatu ~Rolnik z powiatu (Gość)21.10.2021 00:41

Ty też jesteś ZWIERZYNĄ dla obecnych czasów i z takim tokiem myślenia, jak w Polsce to wybiją i Cidebie

30


łoświecony łosioł ~łoświecony łosioł (Gość)20.10.2021 22:40

Cytuję:
- Teraz okres godowy mają jeleniowate – tłumaczył Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków. – Myślą o czymś innym , są otępiałe, często nie zwracają uwagi na samochody


Jeleniowate najwidoczniej nie znają pouczającej historii jednego lisa:
***
Pewien lis chciał szybko przemknąć przez tory przed przejeżdżającym pociągiem. I prawie mu się udało. Prawie, bo pociąg obciął mu jego wspaniały puszysty ogon. Lis poczuwszy ból odruchowo odwrócił się, by zobaczyć, co się stało. No i wtedy pociąg obciął mu głowę. A morał z tej historii taki: nie oglądaj się na du**, bo możesz stracić głowę.
;)

32


qwa ~qwa (Gość)20.10.2021 21:45

Złapać i założyć oblaski albo pomalować farbą odblaskową

02


go?ć_anna ~go?ć_anna (Gość)20.10.2021 16:43

Powinni powybijać ta zwierzynę na co to komu potrzebne?

014


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat