To historia niezwykła, jakich wiele mogło się zdarzyć podczas II wojny światowej. Rodziny były bowiem rozdzielane i często nigdy się już nie spotkały. Jedni ginęli, inni trafiali w różne regiony świata. Żydowska rodzina Bełzów przeszła prawdziwą gehenną na ziemiach polskich, w większości zakończoną tragicznie. My opowiemy o dwóch braciach i ich rodzinach. Historię tę opisał niedawno dziennik „Washington Post”.
Spektakl taneczny w hołdzie Irenie Sendlerowej wystawiono we wtorek w ZSP 4 w Piotrkowie. Zainaugurowano tym samym Festiwal Kultury Żydowskiej, który ma się w Piotrkowie odbywać co roku i ma na celu kultywowanie kultury żydowskiej czyli tańca, muzyki, filmu oraz kuchni żydowskiej.
Kilka miesięcy temu na stan terenu za piotrkowską synagogą skarżyła się jedna z mieszkanek miasta. Murek okalający teren żydowskiego cmentarza był zrujnowany.
W Piotrkowie i regionie gości dziś ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Pani ambasador przybyła na zaproszenie wicemarszałek Sejmu Elżbiety Radziszewskiej.
fot. Jarek Krak/MBP Piotrków
Co prawda nie ma tam macew, ale chyba wszyscy mieszkańcy wiedzą, że teren za Miejską Biblioteką Publiczną przy ul. Jerozolimskiej w Piotrkowie to żydowski cmentarz. - Codziennie idąc rano do pracy widzę, jak cmentarz ten jest dewastowany i bezczeszczony - zauważa jedna z mieszkanek miasta.
Szabaton to wydarzenie zainaugurowane w 2008 roku, które organizowane jest w Piotrkowie cyklicznie (raz na dwa lata). W tym czasie do miasta przyjeżdżają potomkowie piotrkowian żydowskiego pochodzenia żyjący w USA i Izraelu, aby oddać hołd i cześć pomordowanym przez hitlerowców zarówno bliskim, jak i Polakom. Niejednokrotnie odwiedzają również miejsca, w których wychowali się ich rodzice, dziadkowie, krewni.
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na interaktywną wystawę „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 r. odwiedzi 47 miejscowości. 28 i 29 czerwca Muzeum na kółkach będzie w Piotrkowie Trybunalskim.
W sobotę, 31 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu "Historia i kultura Żydów polskich" organizowanego przez Fundację Shalom. Uczennica II klasy I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim – Olga Grabara – została jedną z dwóch finalistek z województwa łódzkiego.
Wskrzeszali dawny Piotrków – wielokulturowe miasto. Wycieczkę po żydowskim Piotrkowie zorganizowali w poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie i nauczyciele z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie.
W miejscu dzisiejszych białych ścian widniała urzekająca bogactwem i pięknem dekoracja malarska. Płaski sufit w stylu baroko okalało dwanaście kalendarzowych znaków na niebieskim tle. Na ścianie zachodniej zaś obrazy polichromiczne miejsc świętych w Palestynie wyobrażały „Ścianę Płaczu”. Ścianę wschodnią pokrywała natomiast pozłacana ornamentacja z drzewa gruszkowego...