TERAZ20°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Zakończono prace przy udrożnianiu koryta Pilicy

Ta inwestycja to większe bezpieczeństwo dla mieszkańców Sulejowa - tak podsumowano zakończoną właśnie inwestycje polegającą na udrożnieniu i stabilizacji koryta Pilicy. Zadanie pochłonęło blisko 40 mln złotych.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

W ramach inwestycji mechanicznie odmulono ponad 7 km odcinka Pilicy oraz dwie odnogi rzeki na wysokości Sulejowa. Łącznie wydobyto około 233 tys. metrów sześciennych urobku. 

- Wykonana inwestycja to efekt naszej współpracy z Wodami Polskimi. Dzięki wykonaniu takich robót udaje nam się przełamać wieloletnie zaniedbania. Dzięki oczyszczeniu rzeki na tak długim odcinku zwiększyliśmy bezpieczeństwo ludzi, a to jest najważniejsze. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się tego dokonać w tak krótkim czasie, czyli dokładnie w rok - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Jak podkreślał Przemysław Daca, prezes PGW Wód Polskich, spółka wykonała prace w ramach własnych środków, a koszt prac to blisko 40 mln złotych. 

 

Jest to projekt, o który bardzo zabiegali samorządowcy z regionu. Polegał on na pogłębieniu rzeki Pilicy w rejonie miasta Sulejowa. Przy okazji powstały bardzo piękne plaże, które z pewnością będą się cieszyć popularnością wśród mieszkańców. Inwestycja to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki niej będzie zwiększony przepływ i np. w porze zimowej lody będą szybciej spływały i nie będą groziły zatorami. Z kolei latem większe przepływy spowodują m.in. mniejsze wykwity wody sinicami - wyjaśniał Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. 

Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski również podkreślał, że bezpieczeństwo było w tej inwestycji najważniejsze, ale niejako przy okazji może być to świetny przyczynek do turystycznego rozwoju gminy. 

Plaże, które teraz powstały na Pilicy to było marzenie mojego pokolenia. Teraz z tych miejsc mogą już korzystać mieszkańcy. Mamy plaże szersze niż nad morzem. Liczę, że będzie to w najbliższym roku wykorzystywane przez mieszkańców, a szczególnie przez młodzież. Jeśli ludzie będą z tych plaż korzystać, to w przyszłości pojawią się inwestorzy i przedsiębiorcy. Ludzie będą na tym zarabiać, a gmina z pobieranych podatków będzie mogła te plaże utrzymywać - mówił Wojciech Ostrowski, podkreślając, że niebagatelny wpływ na rozwój turystyczny Sulejowa będzie także miało zakończenie rewitalizacji, które planowane jest już w maju. 

Udrożnienie Pilicy realizowane było zgodnie z warunkami określonymi w decyzji RDOŚ i pod nadzorem przyrodnika. Prace były wykonywane w granicach istniejącej linii brzegowej, bez jakiejkolwiek ingerencji w trasę rzeki.  

 

reklama

Komentarze 27

~Hmmm (gość)

29.12.2021 10:23

Taaaa... przez miliardy lat Natura regulowała procesy na planecie. Przyszedł człowiek i nagle okazało się, że gdyby nie spółka Lasy Państwowe, to lasy przestałyby istnieć (więc konieczna jest "zrównoważona" wycinka i sadzenie nowych drzew), a gdyby nie Wody Polskie i gospodarka wodna, to Wisła płynęłaby do Bułgarii... Ludzie chodzi tylko o kasę a nie o środowisko.



~Otto (gość)

29.12.2021 09:12

Dramat ! Tyle kasy wywalone i nawet żadnych podjazdów do rzeki nie ma, aby np. łódkę sobie do wody wrzucić czy kajak. Jest nawet gorzej bo zlikwidowano te naturalne, które były. Nie widzę tych płyt betonowych przy ulicy Klasztornej, które były na końcu wału i dochodziły do Pilicy. Wyparowały czy co ? No to widać jak się dba o rozwój turystyki w gminie.



~Sidor (gość)

29.12.2021 06:09

Czy w Sulejowie to tylko Ci narzekający co wszystko im się niepodoba?Panie burmistrzu proszę nie patrzeć na nich ,jest powiedzenie - psy szczekaj a karawana jedzie dalej.Mieszkańcy widzą zmiany jak również gmina



~Hhhhjj (gość)

28.12.2021 22:30

Cowka jest na bugaju dopiero



~ech !! (gość)

28.12.2021 21:08

A sinice na zalewie jak były tak będą. Przecież zalewu nie ruszyli. 40 mln wydane mniej więcej w rok, a przecież latem był postój z uwagi na okres lęgowy, odchodzą niedziele i święta. W te święta Pilica zamarznięta już stała z powodu spiętrzonej kry. 40 mln jak podzielimy nawet przez 360 dni to wychodzi 111 111 zł dziennie za grzebanie koparkami w Pilicy. To każdy kto koparkami świadczy usługi może to ocenić. Piach wywalony na równo z wałem i zostawiony. Mały zalew przy ujściu rzeki jak był zamulony i tak pozostał i będzie dalej zarastał i nie odbierał dużej napływającej wody . Tak pogłębili jak budują drogi. Propaganda i tyle. Państwa teoretycznego kontynuacja. Tak rosną polskie długi dla naszych praprawnuczków. To już te długi idą w biliony zł. Polecam spacer na Podklasztorze i zobaczyć to dzieło. Gierek jak na to patrzy to w grobie się przewraca bo on za 18 mld dolarów kraj przebudował i do dzisiaj to rozprzedają.


reklama

Dla Ciebie

20°C

Pogoda

Kontakt

Radio