- Nasza gmina pełni funkcję rolniczą, rekreacyjną i gospodarczą i szczególny nacisk kładziemy na ostatnią.Posiadamy trzy pełne węzły trasy S8, mamy blisko do Warszawy i do Łodzi. Dzięki temu jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestorów, ale chcemy sprawić, by przyciągnąć ich jeszcze więcej. Magazyny logistyczne to kolejne miejsca pracy. Musimy inwestować w infrastrukturę. Drogi są dla nas bardzo ważnym elementem. W 2015 roku 5 kilometrów dróg, 2016 6, w przyszłym zaś – minimum 8. Staramy się w tym celu pozyskiwać środki zewnętrzne. Chcemy też podnieść o kolejne 20% kanalizację naszej gminy (w tej chwili jest skanalizowana w 60%) - wymieniał burmistrz Wolborza, Andrzej Jaros.
- Odwiedzając Wolbórz warto zobaczyć Kolegiatę Wolborską z XV w. pw. świętego Mikołaja Biskupa, Pałac Biskupów Kujawskich z XVIII wieku, należący do najświetniejszych magnackich rezydencji w Polsce z okresu późnego baroku – wyliczała Barbara Duda, inspektor do spraw promocji w gminie Wolbórz. Wspomniała ponadto o wolborskim muzeum – Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym. - Znajdują się tam zbiory sprzętu strażackiego, sikawki, wozy strażackie, mundury, odznaczenia.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolborzu Bogdan Szulc poświęcił uwagę gminie Jabłonka (powiat nowotarski), z którą - jak podkreślił – Wolbórz ściśle współpracuje. - To współpraca efektywna i efektowna, oparta na kulturze, oświacie, ale także na turystyce. W tym roku byliśmy gośćmi samorządu z okazji 450-lecia lokacji miejscowości. Nasze gimnazjum w Wolborzu prowadzi wymianę uczniowską z tamtejszym gimnazjum w Zubrzycy. Choć problemem jest odległość (około 300 kilometrów), to różnice kulturowe nas dzielące sprawiają, że jesteśmy dla siebie bardzo atrakcyjni turystycznie.
W audycji było też coś dla miłośników dwóch kółek. Tych ekologicznych... I tych zmotoryzowanych. - Naszą pasją stały się wyprawy rowerowe z pożytkiem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i promocji Wolborza. Stworzyliśmy 70-osobową rodzinę turystyczną. Jazda na rowerze jest dobra na stres, na samotność, na tęsknotę, wyzwala siły i uczy wytrwałości! - podkreśla prezes Wolborskiego Towarzystwa Kultury i Turystyki, Jadwiga Banaszkiewicz. Z kolei Grzegorz Adamczyk, wiceprezes grupy motocyklowej Wolbórz oraz Zbigniew Walaszkiewicz opowiedzieli o swojej działalności.
- Na początku było nas niewiele – na pierwszym spotkaniu było około 9 motocyklistów. W tej chwili jest nas około 40. Spotykamy się co roku na wspólnych wyjazdach i układamy harmonogram. Powstaliśmy po to, by budować w naszym społeczeństwie pozytywny wizerunek motocyklistów – mówił Adamczyk. - Udzielamy się charytatywnie, od lat uczestniczymy w Wojewódzkiej Olimpiadzie Specjalnej w Łodzi, w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy w "Szlachetnej paczce" – dodał Walaszkiewicz.
Głos zabrała także Edyta Szymanowska z pracowni Orange w Goleszach. - To świetlica multimedialna z dostępem do technologii cyfrowych. Jej działalność sprowadza się do działań integrujących społeczność – imprezy wielopokoleniowe, warsztaty kulinarne, wieczornice historyczne, turniej wiedzy o regionie... Organizujemy spotkania autorskie z pisarzami z naszego regionu, by promować czytelnictwo. Moim marzeniem było wyszukanie perełek – ludzi z pasją, którzy chcą się swoim hobby dzielić – mówiła. Samo powstanie pracowni było wieloetapowe. - Najpierw złożyliśmy wniosek, potem było głosowanie, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wygraliśmy, a następnie przygotowanie sali. Także remont pomieszczenia do pracowni udał się w głównej mierze dzięki społeczności lokalnej.
Dodajmy, że już w najbliższy czwartek Strefa FM odwiedzi Rozprzę.
Komentarze 28
24.08.2016 15:39
Ale smród Panowie Radni i Panie Radne nie macie zamiaru z tym nic zrobić? Wstyd dla miasta
24.08.2016 07:55
Wczoraj smród, dzisiaj od rana smród !!!
23.08.2016 18:27
Jeśli chodzi o smród to jest jeden plus. Miałam gości i nikt z nich nie tknął nawet jedzenia siedzieli jakby mieli zaraz zwrócić.. Ja myślałam że się pod ziemię zapadnę...Na koniec zapytali czy tu jest tak zawsze ale nie jest źle nie śmierdzi tylko z dwa dni w roku..
22.08.2016 19:43
Ale smród w tym Naszym "mieście".
Nie noście tak wszyscy wysoko głów wielcy wolborzanie - w większości ludzie "pracujący " po znajomości na ciepłych posadkach i instytucjach państwowych, którzy głośno mówią na temat przedsiębiorczości i turystyce i na tym się kończy- piękne slogany a potem niiic. A tak naprawdę my zwykli ludzie mikro przedsiębiorcy upiększamy nasza mala ojczyznę.
22.08.2016 15:09
Dzis jest smrod nie do zniesienia! Miasto jakie miasto! Mentalnosc warszafki to moze macie i tylko tyle. Jedno skrzyzowanie po ,ktorym nie potraficie jezdzic . Wolborz jest synonimem buractwa na okolicy czy wam sie podoba czy nie . Spojrzcie na Moszczenice . Z dzieckiem po chodniku nie przejdziesz bo zawsze jakis cwok tak zaparkuje ,ze sie poprostu nie da. Brak slow i tyle.