Od poniedziałku (17.04.2022) nad lasami naszego regionu z samolotów zrzucana jest, w postaci smakowitej dla lisów kostki, szczepionka. W akcji bierze udział osiem samolotów wraz z załogą, którą tworzą pilot i osoba wyrzucająca szczepionki. Lotnisko w Piotrkowie regularnie jest bazą dla tego typu akcji związanej z zapobieganiem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych - powiedział Marcin Pampuch, dyrektor Aeroklubu. - Kolejna taka akcja odbędzie się we wrześniu - dodał.
Jak informuje Łódzki, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych, które w jakikolwiek sposób pachną człowiekiem. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Są one bowiem najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.
Wskazówki dla mieszkańców:
• Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.
• Prosimy nie podnosić i nie dotykać przynęt ze szczepionką.
• Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych, gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących.
• Przy ewentualnych kontaktach z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos należy dokładnie przemyć te miejsca wodą i mydłem. W dalszym postępowaniu zgłosić się do lekarza medycyny.
• Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
• W wypadku kontaktów zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Komentarze 7
20.04.2023 22:35
Połowa szczepionek się zmarnuje, bo rzucają na pola właśnie teraz kiedy jest sezon prac polowych
20.04.2023 19:22
Skutek taki, że wzrosła ponad miarę populacja lisów, które nie mają naturalnych wrogów. To zaś skutkuje tym, że coraz mniej zajęcy i ptactwa gnizadujacego na ziemi, jak np. kuropatwy.
20.04.2023 17:49
Oczywiście te szczepionki nie zabezpieczają lisów przed zachorowaniem, a jedynie pozwolą im łagodniej przechorować wściekliznę. ;) Tako rzecze wakcynologia i AKTUALNA wiedza medyczna. Wiem to wszystko, bo uważnie słuchałem ekspertów z tytułami podczas tzw. pandemii. ;)
Aha, lis jak zauważy podejrzane objawy powinien zrobić sobie test na wściekliznę, a w przypadku dodatniego wyniku leżeć w swojej jamie i brać paracetamol. To zalecenia zgodne z AKTUALNĄ wiedzą medyczną. To również pamiętam z wypowiedzi wybitnych ekspertów medycznych.
Mam nadzieję, że oprócz zrzucenia szczepionek, lisy zostały o tym wszystkim poinformowane, żeby niepotrzebnie nie stukały jak głupie kijami w okna przychodni weterynaryjnych... A może im szmaciane kagańce zrzucić? A najlepiej to ZAMKNĄĆ LASY.
P.S. Pozdrawiam wszystkie lisy, poza jednym, Tomaszem, bo go nie lubię.
;)
20.04.2023 16:13
Szanowny Panie Dyrektorze zalpga Antka to pilot i mechanik polladowy,trzecia osoba do przynety.Trzeba wiedziec co sie mowi.