TERAZ19°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Wielka Sobota, czyli ostatni dzień przed Zmartwychwstaniem Pańskim

M.Adamczyk
Mateusz Adamczyk sob., 30 marca 2024 09:25
Tradycyjnie Wielka Sobota wieńczy Święte Triduum Paschalne. Sobotnia liturgia Wigilii Paschalnej zawiera w sobie wiele symboliki i jest uznawana za najważniejszy moment w całym kalendarzu liturgicznym. Dzisiejsza Msza Święta składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej
Zdjęcie
Autor: fot.: Archidiecezja Łódzka

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Sobotnia msza święta rozpoczyna się od liturgii światła. W tym momencie to symbolika ognia jest bardzo ważna. Wtedy zapalany jest paschał, czyli duża woskowa świeca.

Żywioły ognia i wody przeplatają się w tej liturgii. Obrazuje to, że Chrystus jest tym światłem, które pragnie prowadzić nas przez życie. Każda historia człowieka to jest historia ludzkich wyborów. Potrzebuje on wskazówki, która pokaże mu, w jaką stronę należy podążyć. Tym źródłem nadziei jest światło – mówi ks. Grzegorz Chirk, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim.

Rozbudowana liturgia słowa umożliwia dzisiaj wiernym przypomnienie sobie o najważniejszych wydarzeniach ze Starego, jaki i Nowego Testamentu. Dodatkowo wszyscy zgromadzeni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne podczas liturgii chrzcielnej.

Liturgia Wigilii Paschalnej pokazuje historię człowieka w drodze do zbawienia, od początku świata do dziś. Wspominane jest m.in. stworzenie świata, czy przejście przez Morze Czerwone ludu wybranego i ocalonego z niewoli egipskiej. Człowiek łączy wszystkie puzzle swojej wiary, dzięki tak rozbudowanej i mocnej liturgii. Kiedy odnawiamy tajemnicę naszego chrztu, uzmysławiamy sobie, w co zostaliśmy zaszczepieni. Tajemnica naszej wiary nie kończy się na Wielkim Piątku na pustym grobie, ale kończy się w momencie, kiedy Pan Jezus przychodzi jako zmartwychwstały - przypomina ks. Grzegorz Chirk.

Po liturgii Wigilii Paschalnej wierni wezmą udział w procesji rezurekcyjnej. W większości parafiach ta część obchodów przenoszona jest na niedzielny poranek.

 

reklama

Komentarze 2

~Lov Pto (gość)

30.03.2024 12:29

Serio ale jezus żył nascie lat a nie rok wiece świeta powinny wypadać co naście lata a nie co roku



reklama

Dla Ciebie

19°C

Pogoda

Kontakt

Radio